La indigo. Nici ASU Politehnica Timisoara nu bate etapa asta, dar nici nu pierde

Runda a 18-a a fost una a remizelor pentru formatiile din Timisoara. ACS Poli a obtinut aseara un punct la Mioveni, 1-1, Ripensia a terminat si ea la egalitate, tot in deplasare, la Bucuresti cu Geto Dacica, 1-1, iar ASU Politehnica a copiat si ea acelasi rezultat, 1-1 acasa cu Pandurii Tg. Jiu.

Meciul era vital pentru trupa lui Cosmin Petruescu, din nou cu multe indisponibilitati in lot, cu atat mai mult cu cat trupa viola a pierdut ultimele patru meciuri la rand. Astazi a fost doar putin mai bine, deoarece s-au pierdut doua puncte pe teren propriu si s-a castigat unul singur, in conditiile in care gazdele au jucat 30 de minute cu un om in plus.

Dupa un inceput echilibrat de joc, golgheterul vizitatorilor, Daniel Parvulescu a marcat pe un contraatac dupa un contraatac purtat de Nsiah in minutul 15. Oaspetii au ramas in atac, dar gazdele au avut un raspuns in minutul 24, cand Ignea a egalat, dupa o faza care l-a avut in prim-plan pe Plamada. Pana la pauza, nu s-au mai inregistrat ocazii mari, insa Vidrasan a fost la locul potrivit pentru a respinge un balon la contraatacul lui Nsiah.

In partea secunda, Politehnica a cautat mai mult golul victoriei, iar din minutul 59, gazdele au jucat cu un om in plus, dupa ce Konate a fost eliminat, pentru cumul de cartonase. Violetii nu au fost insa inspirati in fata portii. In prelungiri fundasul Coada a marcat pentru gazde, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Asadar, doar un punct dupa patru infrangeri, iar ASU Politehnica nu se regaseste.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Jurj, Coada, Nicolescu, Chereches – Ignea, Vidrasan – Schieb, Bozian, Bedea – Plamada. Au mai jucat: Ghinescu, Lazea, Miholca.