Istoria se repeta! ACS Poli, eliminata din nou din Cupa Romaniei, dupa ce a fost invinsa la Pancota

La fel ca in urma cu doi ani, timisorenii au cedat in fata echipei Soimii Pancota si au parasit Cupa Romaniei. In 2012, ACS Poli, pe atunci antrenata de Vali Velcea era invinsa cu 3-2 de gruparea aradeana, pe atunci proaspat promovata in divizia C si eliminata din Cupa. Acum, duelul celor doua echipe, colege de serie in Liga a II-a a avut acelasi deznodamant pentru trupa lui Alexa.
ACS Poli a abordat partida din faza a V-a a Cupei cu o formula schimbata  fata de cea folosita  in primele doua etape din Liga a II-a.
Smaranda, Balace, Bocsan, Canu, Morariju, Trandu, Keita, Dragomir, Carlos Eduardo, Stavric si Szekely a fost primul unsprezece trimis in teren de catre Alexa si dupa cum au decurs ostilitatile in prima ora de joc, parea ca alegerea tehnicianului banatenilor este una castigatoare.
Timisorenii au inceput meciul in atac.  Dragomir a trimis  in portar din 7 metri(11′),  apoi Irimia a scos lovitura de cap a lui Canu(18′), si a intervenit din nou salvator la sutul din 5 metri a lui Stavric.
Aradenii au scapat si la sutul lui Szekely din 22 de metri, expediat putin pe langa vinclu(32′), dar fostul golgheter al lui ACS Poli  nu a mai ratat tinta 7 minute mai tarziu, cand lansat de Morariju a marcat  cu un sut din 8 metri lateral stanga. Imediat, Stavric l-a incercat si el pe portarul gazdelor, dar Irimia a fost pe faza si a parat, astfel ca la pauza s-a iesit cu scorul de 1-0 pentru Timisoara.
In debutul reprizei secunde, acelasi Szekely avea sa majoreze avantajul trupei lui Alexa. Atacantul a inscris cu lovitura de cap din 6 metri dupa un corner executat de Carlos Eduardo, iar ACS Poli parea ca se indreapta spre o calificare in faza urmatoare. Nu a fost insa asa. Arbitrul a dictat penalty dupa un duel intre Scutaru si Mihai, iar Dubestean a transformat si gazdele au prins curaj, desi au ramas in zece din minutul 74, Suciu fiind eliminat pentru doua ‘galbene’.
Dragomir si Szekely au ratat pe rand ocazii importante pentru timisoreni, iar Pancota a dat lovitura pe final. Mihai a scapat pe contaatac si l-a invins pe Smaranda in minutul 77(2-2), iar in minutul 80, Lung a inscris cu capul din 3 metri golul victoriei aradene.
ACS Poli a avut sansa sa trimita meciul in prelungiri, dar Keita a tintit bara in minutul 88, iar Irimia a scos de la vinclu sutul lui Dragomir(89′). S-a incheiat 3-2 pentru Soimii Pancota care merge mai departe in Cupa Romaniei.

1. Primavara eram necajit ca Mamma Mia Becicherec a scapat in ultimul moment promovarea in Liga II. Acum, sunt bucuros pentru ca echipa Mamma Mia batea fara probleme la orice ora echipa Poli – si totusi era o rusina pentru orasul Timisoara. Si de aceasta data echipa tehnica a lui Poli a dovedit o nepricepere si amatorism neputincios.