Infrangerea la care nimeni nu se astepta. Timisoara a pierdut cu Brasovul un meci pe care l-a avut in mana

TIMISOARA. Nimic nu anunta „bomba” ce avea sa explodeze in Sala Constantin Jude. SCM Timisoara nu a reusit sa se impuna in fata unei echipe de batut, CSM Corona Brasov, iar ultimele 40 de secunde au marcat o victorie neasteptata a vizitatorilor, desi in mare parte din meci echipa gazda a avut meciul sub control.

Oaspetii au inceput mai bine, 0-6 si 6-10, dar alb-violetii au preluat usor-usor initiativa si au fost in avantaj la prima sirena, 21-19. Diferenta a crescut in sferul doi, iar la pauza mare scorul era de 45-38. S-a ajuns chiar la +12 in sferul 3, 50-38 si meciul parea castigat. In ultima secventa s-a intrat de la 65-58, iar Timisoara avea chiar 70-61. Ultimele minute au fost de neinteles, cu brasovenii intrand in avantaj, apoi gazdele fiind din nou in fata 81-80. Ultimele secunde au fost de cosmar si Brasovul, care a reusit in ultimele zece minute un incredibil 27-16 s-a impus cu 85-81.

Gazdele au pacatuit nepermis la aruncarile de la semidistanta, doar 16 din 42 de aruncari atingandu-si tinta, fata de 23 din 38 ale adversarilor. Cativa jucatori ai Timisoarei, desi au jucat minute bune pe teren nu si-au ajutat echipa avand 0 la puncte marcate.

Doar 4 jucatori au fost practic in meci de la gazde, Antonyo Makale Foreman cu 25 de puncte si 4 recuperari, Igor Kesar – 18 puncte cu 4 recuperari, Nikola Gajic – 16 puncte cu 6 recuperari si Tyreek Myjewel Scot Grayson – 14 puncte, 4 recuperari, 4 pase decisive. De cealalta parte, Andrei Petica a facut meciul vietii cu 22 de puncte, iar Armin Cane a adunat 19 puncte.

Dupa trei etape, Timisoara pierde primul meci, avand doua victorii si un esec, iar Brasovul a obtinut primul succes, dupa doua infrangeri la rand.

1. Rusinos
    Alta echipa de bugetari,rezultate zero

2. Fara antidot la apararea agresiva a brasovenilor.
    Ratari de langa inel (Petrescu, cel putin 3!).
    Echipa gazda nu a avut decat 11 jucatori pe foaie (cel putin 2 doar de forma).
    Arbitraj slab, slab de tot. Nu spun partinitor, dar domnul Stoica a fost incurcat si nu ajutat de asistenti.
    Nu am vazut scheme de patrundere care sa para a fi studiate la antrenamente, ci doat atac prelungit si incercare de „tritza”.
    Nu ma deranjeaza ca echipa a pierdut, ci ma deranjeaza maniera superficiala in care (asa s-a vazut din tribuna) in care s-a tratat meciul. Apatie, lipsa de implicare, chiar o usoara doza de nesimtire la cativa „figuranti”.
    Asta a fost ultima echipa „de batut”, de acum urmeaza meciurile grele.
    AM INCREDERE ca Dragan, Pesic si Shone vor face ca echita sa arate mai bine.
    Poate cu venirea luiLuka va fi mai bine, poate ca echipa trebuie sa se desparta de 2, 3 figuranti…
    Rezultate bune nu se pot obtine cu superficialitate si indolenta.
    Nu se poate ca deseori Petrescu, Mircovici, Lazar si, uneori si Scot, sa faca greseli, dupa greseli si sa nu fie nici macar atentionati, dar Kesar , singurul serios in TOATE meciurile din acest an, sa fie atentionat pentru fiecare greseala.
    La Cluj daca luam mai putin de 20 diferenta, trebuie sa fim multumiti.
    Asta este, cred eu, valoarea actuala de joc (nu cea a jucatorilor) A ECHIPEI, valoare inferioara fata de ceea ce ar trebui sa arate jucatorii (inclusiv romanii, care se simt „indispensabili” odata cu aplicarea regulei 2 pe teren tot meciul).