In sfarsit, victorie! ASU Poli Timisoara invinge CS Afumati

TIMISOARA. Etapa a 29-a a ligii secunde a adus o mult asteptata victorie pentru ASU Poli. Banatenii au pierdut ultimele trei jocuri la rand, dar in Vinerea Mare au reusit un succes, dupa un meci destul de complicat cu CS Afumati.

CITESTE SI: 22.000 de oameni s-au uitat la singura emisiune interactiva LIVE pe Facebook din Timisoara, realizata de Orasul Timisoara si Opinia Timisoarei! Ce dezvaluiri s-au facut?

Oaspetii au avut primele ocazii, dar Poli a deschis scorul la prima actiune periculoasa. Atunci, in minutul 7, dupa o faza prelungita fundasul Taub a inscris cu capul, pentru 1-0. Meciul se deschide si mai mult si ambele echipe au ocazii de gol. In cele din urma, Blanaru majoreaza diferenta in minutul 42, de la punctul cu var, dupa un penalty obtinut tot de el. Totusi, in ultimul minut al primei parti, Gorovei si-a lasat echipa in inferioritate, dupa ce a vazut direct cartonasul rosu pentru un fault la 35 de metri de poarta lui.

In partea a doua, oaspetii ataca dezinvolt, au o bara, apoi reduc din handicap tot dintr-o lovitura de la 11 metri, prin Vlada, in minutul 75. Violetii reusesc sa apere fragilul avantaj si obtin o victorie meritata, a doua din 2017, care ii salveza definitiv de emotiile retrogradarii.

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Bilia (c), Mera, Taub, Nicolescu, Teut (Neamţu 75), Gorovei, Ungureanu (Ghinescu 87) , Vucea (Birau 46) – Blanaru. Antrenor: Sorin Brindescu

CS Afumati: Mutiu – Robicek, Patriche (c), Bucea, Gheorghe, Ad. Popa (Avram 46), V. Olariu, Dedu (Zaharia 61), Tudorache, D. Burlacu (Petculescu 46), Vlada. Antrenor: Vasile Neagu

In runda viitoare, ASU Poli va evolua in deplasare impotriva formatiei Sepsi Sfantu Gheorghe, una dintre favoritele la promovarea in prima liga.

sursa foto: Emanuel Titus Iliesi