Handbalistii violeti, spectacol cu Satu Mare! Poli Timisoara a invins la scor

TIMISOARA. Chiar daca nu multa lume a venit sa vada medaliata cu bronz din sezonul precedent, SCM Poli Timisoara, o echipa ce merita mai mult si din acest punct de vedere, violetii si-au facut datoria in partida de astazi cu CSM Satu Mare.

Doar primele 8 minute au fost echilibrate, timp in care tabela arata doar un surprinzator 1-1, apoi elevii lui Pero Milosevic s-au desprins rapid. A fost 7-2 in minutul 15 si 11-4 in minutul 21. Spre finalul primei parti, oaspetii au reusit sa mai derduca din deficit, astfel ca la pauza s-a intrat cu scorul de 15-11.

Fara Lasica si Simovic, accidentati, dar cu multi romani pe teren in acest joc, Poli s-a distanta si in partea secunda. In minutul 45 scorul era de 22-15, iar diferenta maxima, de zece goluri s-a inregistrat in minutul 55, 29-19. Tehnicianul Pero Milosevic a incheiat jocul cu toti tinerii echipei pe teren, tabela aratand la final o diferenta mare, 31-23.

O victorie logica, dupa un joc destul de spectaculos al banatenilor, care si-au asigurat prezenta in play-off, iata, din etapa a 20 si si-au consolidat locul 6 in sezonul regulat.

Marjanovic a fost omul partidei cu 9 goluri (3 din 7 metri), urmat de Vuk Milosevic 6 si tanarul Furak – 5. Au mai punctat pentru Poli: Fenici – 3, Stefan – 3, Lazarov – 2, Santeiu, Neamtu, Vaidasigan, toti cate o reusita.