Handbalistii de la SCM Poli Timisoara au obtinut doua victorii in Serbia

TIMISOARA. Moral bun. Daca weekend-ul trecut nu a fost de bun augur pentru handbalistii alb-violeti de la Poli, care au suferit de pe urmele unei enterocolite la turneul de la Baia Mare, toate au fost bune in aceste zile, cand baietii lui Pero Milosevic au jucat in doua meciuri de pregatire, contra locului 5 din Serbia, Metalopalstika Sabac.

Primul meci al ”dublei” amicale din Serbia a revenit alb-violetilor. SCM Politehnica a castigat cu 34-30 amicalul cu Metaloplastika disputat la Sabac., dupa ce la pauza romanii erau tot in avantaj, 21-16. A fost un meci controlat de timisoreni, care, cu exceptia primului minut, s-au aflat permanent la conducere. Marcatorii Politehnicii in acest joc au fost: Sadoveac 13 goluri, Neamtu 6, Dragas 5, Cimpan 3, Santeiu 3, Orbovic 2, Milosevic 1, Trif 1.

Violetii au invins apoi Metaloplastika Sabac si în al doilea amical din acest weekend, scor 25-23 (13-10). Superioritatea banatenilor a fost evidenta si de aceasta data, cu avantaj inca din primele minute si un maximum de 8 goluri la mijlocul partii secunde. Marius Sadoveac a fost si de data aceasta principal marcator al echipei cu 9 goluri. El a fost urmat pe lista golgheterilor de Vuk Milosevic, Milos Dragas si Cristian Fenici cu 3 goluri fiecare, precum si de Milos Orbovic 2, Flavius Cimpan 2, Denis Neamtu 1, Antonio Pribanic 1 si… portarul Ludovic Varo 1.

Pentru SCM Politehnica urmeaza o noua saptamana de pregatire ce se va incheia vineri, 24 august, si sambata, 25 august, cu meciurile de la Cupa Politehnica, unde vor fi prezente Metaloplastika, Minaur Baia Mare si Universitatea Cluj.