Handbalistii de la Poli Timisoara au obtinut o remiza pe terenul Stelei

Mai intotdeauna partidele cu echipele din Bucuresti, dar in general cam fiecare joc disputat de handbalistii de la Poli, au darul de a creste tensiunea suporterilor alb-violeti. Un joc la Steaua acasa avea darul de a amflica lucrurile. Chiar daca a avut sansa sa castige jocul, pana la urma s-a terminat la egalitate, 25-25, dar cu avantaj pentru „militari”, care sunt pe locul 2, iar banatenii, pe locul 9, in afara play-out-ului.

Jocul disputat la Chiajna, fieful echipei bucurestene a inceput echilibrat, cu aparari agresive, si goluri destul de putine. Odata cu trecerea timpului, ambele grupari au condus, 4-2, 5-7 (minutul 13), 10-9, ca la pauza sa se intre cu avantaj de partea gazdelor, 14-12.

Steaua s-a dus apoi pentru prima data la 3 goluri distanta, 17-14, la debutul partii secunde, dar Orbovic a tinut Timisoara in joc, oaspetii preluand conducerea, 17-18. Dupa acest moment, nicio echipa nu a mai putut sa se distanteze la mai mult de doua goluri. In minutul 53, scorul arata egalitate, 23-23, care s-a pastrat pana la final, 25-25, chiar daca Poli a avut ultimul minut la dispozitie sa gaseasca golul victoriei.

Despre arbitraj nu putem spune ca a dat mai mult decat acel „5% gazdelor”, contorizat prin cele 6 lovituri de la 7 metri primite, timisorenii primind doar una.

Poli este pe 9, cu doua victorii, doua remize si doua esecuri, si va juca urmatoarea etapa acasa, cu Poli Iasi, echipa ce are 6 infrangeri din 6 posibile.

Au marcat pentru Poli: Orbovic – 6, Cimpan – 5, Fenici – 4, K. Milosevic – 3, V. Milosevic – 2, Hrimiuc – 2, Marjanovic – 1, Sania – 1, Stefan – 1.