Greu, dar atat de frumos. SCM Poli Timisoara bate CSM Bucuresti dupa un meci intens

TIMISOARA. Duel de zile mari pe semicercurile de la Sf. Gheorghe, unde Poli si CSM Bucuresti au tinut capul de afis al zilei in etapa de astazi din Liga Zimbrilor la handbal masculin. Dupa 60 de minute palpitante, gruparea alb-violeta a trecut de cea din capitala cu 26-22, dupa 13-11 la pauza.

Meciul a fost important pentru ambele echipe in conditiile in care cele doua grupari si-au propus o clasare cat mai buna. Poli a dominat prima repriza, a avut si un avans de 6 puncte, dar bucurestenii au redus din diferenta pana la doua lungimi in minutul 30.

CSM a inceput mai bine partea sceunda a intrat in avantaj si s-a mers din egal in egal. Echipa din capitala a avut 21-20, dar banatenii au judecat excelent ultimele minute, au intors scorul si s-au impus cu 26-22, poate mai greu decat o arata scorul, dar o victorie meritata si muncita.

Sadoveac a fost eroul partidei, cu 11 goluri marcate. Au mai punctat pentru banateni: Barros 5, Fenici 3, Somlea 3, Nastasie 2, Baican 1, Tcaciuc 1.

Poli mai joaca doua partide la Sf. Gheorghe, cu Dobrogea Sud si Dunarea Calarasi.