Gol pentru o fotbalista de la Poli la echipa nationala. Alte noua jucatoare din Timis au evoluat sub tricolor

TIMIS. Fotbalistele din Timis au fost implicate in meciurile echipelor nationale din acest final de saptamana.

Prima reprezentantiva a inceput cu un esec meciurile din UEFA Nations League, 2 – 1 in Croatia, dupa ce Romania a condus cu 1-0, cu golul semnat de Cristina Carp. In aceasta intalnirea Teodora Meluta a fost integralista in duelul de la Varazdin, in timp ce colega ei de la Poli, Antonia Bratu, si Claudia Bistrian, de la Banat Girls, nu au fost trimise in teren de Cristian Dulca.
Urmatorul meci pentru tricolore este programat marti seara, pe Arcul de Triumf, impotriva nationalei Finlandei.

Selectionata sub 19 ani a Romaniei a jucat un amical la Ruse, impotriva Bulgariei, iar tricolorele s-au impus cu 3-0. Golurile au fost date de Ioana Stancu, Denysa Pinzariu si Stefania Caseriu. Patru reprezentante ale Timisului au jucat in aceasta intalnire.

Nicol Dinca – Vuia, de la Banat Girls, a fost titulara si a evoluat pana in minutul 57, cand a fost inlocuita cu Teodora Serbanuta.
Polistele Shaira Pera si Anda Jivan au evoluat si ele din primul minut, insa au fost inlocuite in minutele 46 si 57, de Stefania Caserium respectiv Denysa Pinzariu.
O alta fotbalista de la Politehnica, Andreea Sepetan, a intrat in teren in minutul 57, cand a inlocuit-o pe Ana Filip.
Selectionata pregatita de Massimo Pedrazzini va mai juca un amical cu Bulgaria, duminica, de la ora 11, tot la Ruse.

Selectionata sub 17 ani a Romania a jucat un meci amical, la Alba Iulia, impotriva Bosniei&Hertegovina. Tricolorele au deschis scorul prin fotbalista lui Poli Timisoara, Lorena Mihailesc, dar oaspetele au egalat pe final de meci, prin Bogdana Milicevic, din penalty.
Pentru Romania au mai jucat Rianna Fratutescu, Bianca Corsei, Alexandra Boboc, toate titulare, in timp ce Elena Petrisor a intrat in teren pe final.
Selectionata pregatita de Nina Anca va mai juca un amical impotriva aceleiasi selectionate a Bosniei&Hertegovina, duminica, de la ora 11, tot pe stadionul Cetate, din Alba Iulia.