Victorie muncita pentru baschetbalistii Timisoarei. ‘Leii’ au trecut de CSM Galati

TIMISOARA. Meci echilibrat si spectacol facut de baschetbalistii de la Timisoara si Galati in primul meci al banatenilor in noua editie de campionat.

Intreaga partida a stat sub semnul echilibrului, cele doua echipe impartindu-si perioadele de dominare. Banatenii au castigat primul sfert al intalnirii la 4 puncte diferenta, iar gruparea de la malul Dunarii s-a impus la acelasi ecart in cel de-al doilea. Astfel, la pauza, scorul era egal, 44 – 44.

Spectacolul a continuat si in actul al treilea, incheiat tot la egalitate 23-23.

Echilibrul s-a pastrat si in ultimul sfert al intalnirii, cu ambele echipe conducand pe rand pe tabela. Pe final de sfert, jucatorii lui Dragan Petricevic au reusit sa se desprinda la 4 puncte, ecart ce s-a dovedit decisiv. Timisorenii s-au aparat exact si le-au permis sa oaspetilor sa inscrie doar din faulturi. S-a incheiat 85 – 81, iar Timisoara incepe cu dreptul campionatul, dupa eliminarea din Cupa.

Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Kesar, cu 22 de puncte, urmat de Petrescu, cu 14, in timp ce Gajic si Grayson au terminat cy cate 11. Celelalte puncte au venit de la: Dimitrijevic – 9, Mirkovic – 7, Legosin – 6, Schipor – 5. De asemenea, Gajic s-a remarcat si cu 11 recuperari.

In runda viitoare, SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timisoara va juca in deplasare impotriva celor de la Laguna Bucuresti.