Esec in decisiv pentru voleibalistele de la CSM Lugoj. Baietii de la Universitatea invinsi si la Dej

TIMISOARA. Doua infrangeri in tot atatea partide pentru reprezentantele Timisului in elita voleiului romanesc.

Duel echilibrat si spectaculos in sala Ioan Kunst Ghermanescu din Lugoj in Liga Nationala de volei feminin. Fetele pregatite de Ugljesa Segrt au castigat la mare lupta primul act al partidei impotriva Coronei Brasov, 27-25. Formatia ardeleana a revenit in actul al doilea, pe care si l-a adjudecat la trei lungimi, 25-22, si a preluat conducerea dupa setul trei. In acesta din urma a avut la un moment dat 21-7, pentru ca mai apoi sa se impuna cu 25-13. Lugojencele si-au amintit ca joaca in fata propriului public si s-au impus cu 25-16 in setul 4, egaland situatia de pe tabela si trimitand meciul in decisiv.

Echilibrul s-a pastrat si ultima repriza, ambele echipe conducand pe rand pe tabela. In cele din urma oaspetele, pregatite de timisoreanul Ciprian Darnescu, s-au impus cu 16-14 in decisiv.

In runda viitoare, CSM Lugoj va evolua in deplasare impotriva lui Dinamo Bucuresti.

Baietii de la Universitatea Timisoara, aproape de primul set al sezonului

Voleibalistii de la Universitatea Timisoara au pierdut si al treilea meci al campioantului, in compania Unirii Dej, in deplasare. Banatenii au pierdut clar primul act al intalnirii, 25-15. Formatia timisoreana a condus pe tabela in setul ala doilea, avand pe inceput un avantaj maxim de 4 puncte. Baietii pregatiti de Sorin Schiesz au condus pana la jumatatea setului, cand gazdele au egalat la 15.

Din acel punct Dejul a si preluat conducerea si in cele din urma s-a impus cu 25-22. Setul al treilea a fost din nou la discretia voleibalistilor ardeleni, care au castigat cu 25 – 18.

In runda urmatoare, Universitatea va juca in propria sala impotriva Rapidului.