Egal de infarct. Handbalistii de la Poli Timisoara, tinuti in sah la Resita

TIMISOARA. Derbiul Banatului a fost onorat cum trebuie de ambele echipe, ce au jucat doar cu gandul la victorie. Insa cand dorinta este prea mare, de multe ori se intrece si limitele regulamentului. Una peste alta, un joc bun de handbal si probabil un egal echitabil.

Chiar daca au deschis rapid scorul prin Lazarov, polistii au avut un inceput de joc nefast. Resitenii au preluat conducerea, 3-1 si s-au dus chiar pana la 7-3, profitand si de 7 minute fara gol din partea oaspetilor, dar si de un Turcu in mare forma, 5 goluri in primul sfert de ora. Un time-out venit la timp din partea lui Pero Milosevic a readus Poli in prim plan, care incetul cu incetul a revenit in joc, mai ales datorita porarului Savic si a macedonianului Lazarov. Violetii au egalat la 10 si au trecut la conducere in minutul 25, cand Fenici a marcat din prima jumatate. La vestiare, „banatenii de campie” ii conduceau pe cei de la „munte” cu 14-13.

Echipa din Timisoara incepe slab si partea secunda si timp de 7 minute nu inscrie, iar Resita revea in avantaj, 15-14 si era clar ca orice gol va conta, cu atat mai mult ca in partea secunda s-a jucat destul de dur si au fost si multe eliminari de ambele parti. Resita s-a desprins pentru prima data la cinci goluri, 20-15 datorita mai ales gruzinului Shota Tevtadze, care i-a oprit pe timisoreni din orice tentativa de a marca, chiar si de la 7 metri. Totusi, Poli isi revine cumva din pumni si se apropie cand putini se mai asteptau la un singur gol, 21-22, scenariul perfect pentru un final incendiar. Si asa a fost, Timisoara a egalat de doua ori, dar Bahan a marcat cand mai erau 7 secunde pentru Resita, 25-24. Violetii au avut ultimul atac si a punctat in ultima secunda prin Lasica, muntenegreanul salvand un meci in care a facut un joc destul de modest.

O remiza care nu ajuta prea mult pe nimeni, dar pana la urma un punct castigat de ambele echipe, intr-un joc cu un arbitraj slab (Nacu, Rucoi) si lipsit de multe ori de fair-play, mai ales din partea gazdelor din teren si din tribune.

Marcatorii Timisoarei: Lazarov – 6 goluri, Marjanovic 5, Milosevic 4, Simovic 4, Fenici 3, Stefan 1, Pejovic 1, Lasica 1.