Dus rece pentru Ripensia Timisoara. Esec sever cu U Cluj. Foto

TIMISOARA. Ripensia Timisoara nu se simte bine pe teren propriu, chiar daca el se numeste Electrica sau Dan Paltinisanu. Dupa 3 remize la inceput de campionat, Ripi a inregistrat o victorie si o infrangere si astazi un nou esec. A fost 0-3 pentru U Cluj, dupa un meci in care echipa banateana a jucat slab.

Chiar si asa, soarta partidei putea fi alta, daca golgheterul echipei Denis Golda nu rata cu senitate un 11 metri in minutul 37, pe care tot el l-a obtinut. Fapt care confirma regula ca cel care obtine un penalty nu trebuie sa il si execute. Pana in acel moment, partida a fost echilibrata, dar cu o posesie mai buna pentru oaspeti, care si-a dorit mai mult de la joc.

Dupa o „transversala” de toata frumusetea a lui Ribeiro dintr-o lovitura libera de la distanta, Clujul a deschis scorul in minutul 44, la momentul oportun pentru orice echipa oaspete, dupa ce Mitrea a facut ce a vrut el pe stanga si a centrat perfect pentru Hofman, 0-1.

Partea secunda a inceput excelent pentru vizitatori, Haita s-a distrat efectiv cu jucatorii Ripensiei pe care i-a ridiculizat si a amrcat elegant pentru 0-2 in minutul 48. Clujul avea sa ajunga la o diferenta de forfait in minutul 78, Hofman profitand de o greseala si marcand din careu pentru 0-3.

Un scor dur, dar corect, cu atat mai mult cu cat clujenii au aratat un joc de calitate si au castigat multe dueluri unu la unu, in timp ce banatenii au fost departe de forma aratata etapa trecuta cand au reusit un 2-2 in deplasare cu Hermannstadt.

Ripensia: Mosoarca – Sturzu (Stoica 88′), Tieranu, Lalic, A. Macritchii – V. Macrițchii, Vidrasan (Mitrov 61′), Coulibaly (cpt.) – Piftor (Rz. Morariu 88′), Golda (Ernest 77′), M. Ion (Stoi 77′).