Dumbravita invinsa la Dej. Emotiile continua pentru formatia de langa Timisoara

TIMIS. CSC Dumbravita a suferit al doilea esec in play-out, pe terenul echipei cu care se afla in lupta directa pentru evitarea retrogradarii, Unirea Dej. Banatenii au totusi un avantaj de 9 puncte in fata ardelenilor.

Intalnirea dintre cele doua a fost una cu bune ocazii de a inscrie pentru ambele echipe, insa singurii care au reusit sa puncteze au fost fotbalistii Unirii. La pauza era 0-0, iar timisenii l-au pierdut si pe Cosmin Gladun, accidentat dupa o ciocnire cu Toroc.

Partea a doua a inceput cu doua ocazii semnate de Nortey si Paulevici, care nu au reusit sa-l invinga pe portarul gazdelor. A venit insa minutul 62, cand dupa un corner al lui Cosmin Birnoi, mingea l-a lovit in mana pe Zurbagiu, iar centralul Negara a aratat punctul cu var.
Albert Hoffman, sarbatoritul saptamanii pentru gazde, a trimis mingea in dreapta lui Toroc si a deschis scorul.

Dumbravita a continuat sa atace, fara a reusi sa si puncteze. Au mai facut-o o data ardelenii in ultimul minut regulamentar de joc. Manole a driblat unul dintre fotbalistii Dumbravitei, dupa un luft, i-a trimis aceluiasi Hoffman, care din marginea careului de 6 metri a trimis in plasa.

S-a incheiat 2-0, iar Dejul s-a apropiat la 9 puncte de timiseni, care mai au 3 meciuri pana la finalul stagiunii, fata de cele 4 ale ardelenilor.

Meciul s-a terminat de minute bune si tot dau din cap, pentru ca nu-mi vine sa cred cum am putut sa pierdem azi. Aveam meciul complet in control, gazdele nu erau periculoase prin absolut nimic si facem niste greseli copilaresti. In prima repriza, nu ne-au costat, dar dupa pauza, a venit greseala aceasta copilareasca de la penalty, care ne-a costat foarte mult. Un penalty facut gratuit de noi. La pauza chiar le spuneam ca am scapat cu bine dupa acele greseli prostesti din finalul primei reprize, de la degajarile lui Toroc pe centru. Am zis ca trebuie sa fim atenți, sa nu se mai repete. Dar uite ca, din pacate, am gresit din nou. Am avut ocaziile noastre, mai ales dupa golul lor de 1-0 am ratat vreo trei ocazii rarissime. Dar la cum se juca, meciul curgea clar spre un 0-0, cu gazdele resemnate, care nu erau periculoase cu aproape nimic. Am avut meciul in control, dar dintr-o prostie l-am pierdut. Mare pacat, pentru ca puteam termina campionatul astazi…In loc sa rezolvam noi astazi situatia mentinerii noastre, speram sa o rezolve alsii pentru noi saptamana viitoare! Asa suntem noi, din pacate…”, a declarata la finalul intalnirii antrenorul timisorean Cosmin Stan.

In runda viitoare, Dumbravita are etapa de pauza, iar urmatoarea partida este programata in 27 aprilie, acasa, cu Metaloglobus Bucuresti.