SCM Timisoara continua seria buna cu Steaua. Banatenii, la prima victorie a sezonului

TIMISOARA. SCM Timisoara a obtinut o victorie muncita in runda de deschidere a Ligii Nationale de rugby in fata celor de la Steaua Bucuresti.

Oaspetii au fost cei care au deschis scorul printr-un eseu semnat de Butnariu si o transformare a fostului timisorean Conache. Banatenii au revenit repede si au egalat situatia pe tabela cu o incercare a lui Khalmakelidze, tranformata de Jipa. Ros-albastri au preluat conducerea cu o lovitura de pedeapsa a lui Conache, iar timisorenii au frevenit cu un eseu semnat de Bucur. SCM-ul isi putea mari avantajul de pe tabela, insa Rupanu a ratat transformarea eseului, iar Jipa o lovitura de pedeapsa. Pe finalul reprizei, Ratu Taniela a reusit un dropgoal spectaculos si la pauza Steaua conducea cu 13-12.

Dupa reluare, Timisoara a preluat fraiele partidei si a pus 2 eseuri pe tabela prin Simionescu si Rupanu, ambele transformate de Jipa.

Steaua a redus din diferenta printr-un eseu netransformat al lui Boboc si o pedeapsa a lui Conache. Ultimul cuvant l-a avut tot Timisoara, care a mai reusit un eseu prin Jgerenaia si a stabilit scorul final, 31-21.

In runda urmatoare, SCM Timisoara va juca in deplasare, pe terenul celor de la Universitatea Elbi Cluj.

Intr-o alta partida disputata sambata, campioana Dinamo s-a impus cu 34 – 19 in fata Rapidului, dupa ce echipa din Giulesti a condus cu 19-3.