Debut cu stangul pentru handbalistii timisoreni in noul sezon. Politehnica a pierdut la limita derby-ul Banatului

CS Caras-Severin a castigat la un gol diferenta, 23-22 meciul disputat luni, la sala Constantin Jude, in cadrul primei etape a Ligii Nationale de handbal.
Echipa lui Constantin Stefan a deschis scorul in derby-ul Banatului, prin Kaftin, dar resitenii au raspuns prin Vaidasigan, aflat in forma excelenta in partida de luni si au trecut la conducere(1-2), in minutul 5.
Banatenii nu s-au lasat si, ajutati de interventiile bune ale portarului Stanescu au revenit, distantandu-se la doua goluri pana in minutul 9. Avantajul gazdelor s-a pastrat pana aproape de jumatatea primei reprize, dar CS Caras Severin a egalat in minutul 15, dupa doua goluri consecutive ale lui Grigoras, iar in minutul 23 elevii lui Aihan Omer, cu Vaidasigan in prim-plan au trecut iar la timona si au condus 10-8 in minutul 25, incheind in avantaj prima parte a jocului(11-12).
Oaspetii au inceput in forta si partea a doua a jocului si s-au distatat la 3 goluri, dupa primele minute. Alb-violetii au marcat insa trei goluri consecutive si au revenit de la (17-20), egaland in minutul 56.Noua echipa a Timisoarei nu a putut insa, sa forteze si victoria. Vaidasigan si-a adus din nou echipa in avantaj(20-21), iar Ursu a ratat sansa a mentine egalitatea si in ciuda interventiilor bune ale portarului Vasiliu,  CS Caras Severin a reusit sa se impuna in final 23-22.
Cel mai bun marcator al meciului a fost Vaidasigan, cu 11 goluri, iar de la Politehnica s-a remarcat Irimias, cu 8 goluri.
Etapa viitoare CH Politehnica Timisoara va evolua in deplasare, la Dinamo.