CSM Lugoj, la un punct de podium dupa victoria cu Muresul. Baietii de la Universitatea Timisoara au pierdut cu Dejul

TIMISOARA. CSM Lugoj si Universitatea Timisoara au incheiat meciurile din runda intermediara cu rezultate diametral opuse.

Voleibalistele lui Ugljesa Segrt au castigat primul set cu 25-16 in fata celor de la Medicina Targu Mures, cu toate ca si ardelencele au condus la inceputul intalnirii. Actul al doilea a fost unul mai disputat, in care oaspetele au avut un avantaj maxim de 6 puncte, dupa care timisencele au revenit, au egalat la 21, iar in cele din urma s-au desprins si au castigat setul la 22.
Muresul a continuat jocul bun si in setul al treilea, in care ambele echipe au fost pe rand la conducere. Medicina a dat impresia ca poate castiga setul, a avut un avantaj de 4 puncte, dar lugojencele au revenit din nou si s-au impus cu 25-23.
O noua victorie a formatiei timisene, a noua a sezonului, care duce CSM-ul peste Dinamo si la doar un punct in spatele Blajului, ocupanta ultimului loc de pe podium, cel putin pana la meciul de maine al echipei bucurestene.
Urmatoarea partida pentru CSM Lugoj este programata duminica, pe terenul Coronei Brasov.

Universitatea Timisoara invinsa acasa de Unirea Dej

Si voleibalistii pregatiti de Sorin Schiesz au jucat miercuri, acasa impotriva Unirii Dej, echipa care era vecina de clasament. Timisorenii au pierdut primele doua seturi cu acelasi scor, 25-19. Studentii nu au condus deloc pe tabela in ultimul act, pe care l-au pierdut in cele din urma cu 25-15.
Pentru voleibalistii echipati in galben albastru urmeaza in acest final de saptamana o partida in deplasare, in Giulesti, contra Rapidului.