SCM Timisoara termina cu o victorie meciurile de acasa in Alpe Adria Cup. Banatenii, la a doua partida in care inscriu peste 100 de puncte

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet a pierdut primul sfert al intalnirii cu BC GGMT Viena, dar a recuperat in celelalte si a oferit fanilor prezenti in sala Constantin Jude o victorie la peste 100 de puncte.

Austriecii au avut un avantaj de 5 puncte dupa primul sfert, insa banatenii si-au amintit ca joaca pe teren propriu si au echilibrat jocul, la pauza mare vienezii avand doar un punct avantaj.
In debutul sfertului al treilea, baschetbalistii lui Dragan Petricevic au preluat conducerea dupa numai un minut si nu au mai cedat-o, cu toate ca adversarii s-au apropiat de doua ori la 1 punct. Ultimul act a revenit la 10 puncte diferenta timisorenilor, pentru ca la final tabela sa arate 106 – 90 in favoarea lui SCM winsed.swiss Mozzart Bet.

Nikola Gajic si Igor Kesar au pus cate 20 de puncte pe tabella pentru gazde, dar s-au remarcat la capitolul recuperari, unde primul a reusit 6, iar al doilea 5. Restul punctelor pentru formatia timisoreana au fost reusite in ordine de: Dorde Dimitrijevic – 17, Tyreek Myjewel Scott-Grayson – 11, Adam Mirkovic – 11, Robert |Schipor – 6, Emil Lazar – 6, Serban Hora – 5, Antonio Nasturescu – 3, Luka Mitrovic – 3, Edward Petrescu – 2, Roland Stanciu – 2. Pentru oaspeti, cosgeter a fost Bogic Vujosevic, cu 38 de puncte.

Urmatorul meci pentru SCM winsed.swiss Mozzart Bet in Alpe Adria Cup este programat in 7 februarie, in deplasare, cu slovenii de la Ilirija.
Pana la acea intalnire, banatenii primesc peste 3 zile vizita Focsaniului in prima liga de baschet masculin.