Cea mai dureroasa infrangere. SCM Timisoara a inscris pe final, dar cosul nu s-a pus si echipa banateana a pierdut la un punct

Meci pe muchie de cutit la Pitesti, intre echipa gazda si SCM Timisoara, singura grupare care avea trei victorii in Top 6. Dupa un final dramatic, violetii din Trivale s-au impus cu 86-85. Capitanul Popa Calota a marcat in ultima faza cosul victoriei, insa arbitrii au hotarat ca reusita a venit dupa expirarea timpului.

Dupa un inceput echilibrat, gazdele s-au dus la 17-10, dar banatenii au revenit in joc, 24-25, insa pitestenii au terminat in fata primul sfert, 29-27. „Leii din Banat” au mai condus la inceputul secventei a doua, dupa care Argesul a preluat initiativa, dar nu s-a distantat decisiv, 50-45 la pauza mare.

Tot amfitrionii au apasat pe acceleratie si s-au desprins la 66-55 in sfertul 3 si la un maxim de 13 puncte in debutul ultimei perioade, 75-62. Banatenii au revenit cand nimeni nu se mai astepta preluand conducerea, 78-80. Finalul a fost dramatic, dar Pitestiul s-a impus pana la urma cu un punct, liderii echipei fiind doi fosti jucatori ai Timisoarei, Siriscevic cu 18 puncte si Jeremic cu 16.

De la oaspeti, Vukosavjlevic a facut din nou un meci imens, reusind 31 de puncte si 9 recuperari, dar nu a fost destul, pentru ca nu a primit ajutorul necesar din partea coechiperilor.

Infrangere dureroasa pentru banateni, care au acum pauza pana in martie, deoarece campionatul se intrerupe, permitand echipei nationale sa joace in preliminarii.