Bravo, baieti! Performanta superba reusita de juniorii 1 de la SCM Poli. Titlul vine la Timisoara

TIMISOARA. SCM Poli Timisoara, echipa de juniori I este noua campioana nationala la handbal dupa un parcurs perfect in acest sezon, in care jucatorii au obtinut 21 de victorii din tot atatea partide. Ultimele 5 au venit la turneul final de la Bacau.

Dupa 3 victorii in grupa si una in semifinale, duminica baietii au jucat cu titlul pe masa. Alb-violetii au controlat meciul cu formatia CSU Suceava si au condus permanent, la cinci goluri inca din prima repriza. Suceava s-a apropiat la trei lungimi la pauza si chiar a egalat in minutul 40, 23-23.

A urmat un timeout binevenit, si apoi desprinderea decisiva. Polistii au dat trei goluri consecutive si, de la acel moment, a fost clar unde va merge aurul national.

Cinci dintre jucatorii alb-violeti au fost alesi in saptele ideal al turneului final: Claudiu Pal – portar, Robert Citu – extrema dreapta, Darius Bran – centru, Ianus Dumitrescu – inter stanga, Antonio Bordeanu – inter dreapta.

Sub conducerea antrenorului spaniol Gonzalo Tajuelo, SCM Poli a castigat in acest sezon si titlul national de tineret.