Baschetbalistii au fost invinsi in Polonia. Calificarea in semifinalele Alpe Adria Cup se joaca la Timisoara

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a fost invinsa la 7 puncte diferenta de Dabrowa Gornicza in turul sferturilor din finala din Alpe Adria Cup.

Baschetbalistii pregatiti de Dragan Petricevic au pierdut la 7 puncte diferenta primul sfert al intalnirii din Polonia, 24-17, iar la pauza ecartul a crescut la 13 puncte in favoarea gazdelor, 45 – 32.

Gazdele au continuat sa fie la conducerea partidei si in actul al treilea pe care l-au castigat cu 30-22. In ultima parte a intalnirii Timisoara s-a trezit si a avut un joc mai aproape de ceea ce isi doresc fanii si antrenorul si a castigat acest sfert cu 32-18. In cele din urma, Dabrowa Gornicza a castigat cu 93-86.

Cel mai bun marcator al formatiei timisorene a fost Dokovic, cu 26 de puncte, urmat de Kesar cu 21 si Mekic, cu 12. Restul punctelor banatene au fost semnate de Gajic – 10, Mirkovic – 6, Lazar – 4, Petrescu – 4 si McClellan – 3.

Calificarea in semifinalele competitiei se va va decide insa saptamana viitoare, la Timisoara.

Pana la acea intalnire, in acest final de saptamana banatenii vor primi in campionat vizita lui CS Municipal Galati.