Avertisment pentru rivali! Leii Timisoarei se pot bate la titlu

BC SCM Timisoara a obtinut o victorie vitala in Liga Nationala de baschet. Banatenii au trecut, dupa o evolutie solida, de o rivala in lupta pentru podium, CSM Oradea, 86-74 (50-38). Miza era mare, iar castigatoarea se putea apropia de liderul din Sibiu, echipa in fata careia ambele combatante de astazi au pierdut in retur. Timisoara a facut un meci excelent si acum este la un singur punct sub trupa de pe Cibin.

Primul sfert a fost intens: bihorenii au deschis scorul (fiind si singura data cand au condus), apoi BC SCM a facut rapid 13-5, oaspetii au venit la un punct, 17-16, si ultimele noua secunde au adus o trita de fiecare parte pentru 24-21. Sfertul secund a fost excelent pentru „Leii din Banat” care s-a distantat din nou, 40-27 si au avut un maxim de +16, ca tabela sa indice 50-38 la pauza mare.

La revenirea de la vestiare, banatenii au jucat mai timorat, au avut momente bune de ineficienta, fapt taxat de oradeni, care au reusit sa egaleze, 58-58. Noroc cu ultimul minut al acestei perioade, 64-60.

La inceputul sfertului 4, gazdele si-au adus aminte ca vin dupa o victorie pe terenul Stelei, conturata in ultimele 10 minute si au inceput cu un partial de 8-0! Cu Jeremic, Diaz si Popa Calota in forma, marcand exact in momentele importante, Timisoara si-a facut jocul usoar si a obtinut victoria cu 86-74.

Banatenii au avut procentaje mai bune ca ale adversarilor la toate tipurile de aruncare, dar meciul s-a castigat si cu sufletul, elevii lui Tudor Costesc dorind mai mult sa continue seria castigatoare.

Jeremic a fost ca de obicei cosgheterul echipei cu 17 puncte, la care a adaugat 7 recuperari si 4 pase decisive. Si tot ca de obicei, Popa calota a facut din nou un meci mare, 15 puncte si 4 recuperari in 24 de minute, la fel ca Adrian Diaz, 16 puncte si 3 recuperari, tot in 24 de minute.

De la bihoreni s-a remarcat Kris Richard cu 25 de puncte, 6 recuperari si 4 pase decisive.

Runda viitoare, Timisoara joaca tot acasa cu periculoasa echipa din Galati.