Agroland Timisoara pierde la Budapesta, dar pastreaza sanse de calificare in optimile Challenge Cup

TIMISOARA. Nu a mers conform planului. Agro a evoluat sub asteptari si sub ce poate, in primul meci din istoria clubului din Cupele Europene. Vasas Budapesta s-a impus dupa un meci pe care pe alocuri l-a dominat clar, 3-1 (25-14, 25-15, 22-25, 25-18).

Primele doua seturi au fost controlate clar de gazde, care nici macar nu s-au intrebuintat serios pentru a se impune, profitand insa de greselile usoare ale adversarelor, dar si de eficienta la blocaj. Doar in setul 3, Agroland a aratat ca este in meci, a condus din debit, si chiar daca la un moment dat maghiarele au revenit, elevele lui Bogdan Paul au gestionat mai bine finalul mansei. Setul 4 a fost si ultimul, timisorencele conducand in debut, apoi cedand inexplicabil initiativa.

Echipa de start: Maeva Orle – 17 puncte (3 asi), Roxana Iancu – 8 puncte (1 as, 2 blocaje), Daniela Lupescu – 7 puncte (2 asi), Diana Carbuneanu – 5 puncte (3 blocaje), Andreea Petra – 3 puncte (2 asi), Barbora Kosekova – 1 blocaj si Teodora Pusic – libero. Au mai intrat Sorina Miclaus – 6 puncte, Petruta Orlandea – 3 puncte, Larisa Vasilica – 3 puncte si Marisa Radu.

Returul este programat joi, 6 decembrie, la ora 19.00, la sala Constantin Jude. Pentru calificare, Daniela Lupescu & Co. au nevoie de victorie cu 3-0 sau 3-1 si apoi sa castige setul de aur.