ACS Poli Timisoara pierde calificarea in Cupa la lovituri de departajare. Dudestii Vechi si Ghiroda merg mai departe

TIMISOARA. Primul tur al fazei nationale a Cupei Romaniei, editia 2020/2021, a debutat astazi, 9 septembrie, cu partide intr-o singura mansa. Din cele 30 de meciuri stabilite initial s-au jucat doar 21, restul nedisputandu-se din diverse cauze, fie unele grupari s-au desfiintat ori fiindca nu a primit drept de joc, datorita cazurilor pozitive de COVID-19.

4 echipe din judetul Timis au fost implicate in aceasta faza, doua grupari jucand intre ele, iar celelalte evoluand cu adversare din alte judete.

Intr-un derby inter-judetean, Pobeda Dudestii Vechi, castigatoarea fazei judetene a Cupei a jucat acasa cu Fortuna Becicherecu Mic, formatie formata din juniorii lui ASU Politehnica. „Bulgarii” si-au valorificat experienta si s-au impus cu 4-2, Raul Costescu de doua ori, Trankkulov si Tulcan punctand pentru invingatori, in timp ce pentru junii polisti au inscris Cristodulo si Jorza.

CSC Ghiroda a reusit o victorie muncita sub Cetate, la Deva, 1-0, Razvan Ghinescu punctand in minutul 90 de la punctul cu var, golul care a dus echipa mai departe. In fine, ACS Poli a avut jocul in mana in intalnirea cu Gloria Teuz Cermei, 2-0 in minutul 40, dupa reusitele lui Matis si Hecsko, dar oaspetii au reusit sa egalaze in minutul 50 si apoi sa se impuna la loviturile de departajare. Asadar, fosta divizionara A va continua doar in Liga 3, Cupa fiind, ca si sezonul trecut o palarie prea mare.