A fost spectacol. Victorie la scor, dar din nou cu mici emotii pentru SCM Timisoara in Cupa Romaniei

Un meci de baschet intr-un singur sens nu are rost. Dar cu putin echilibru intotdeauna este mai interesant. Asa a fost si revenasa din turul 3 a Cupei Romaniei dintre SCM Timisoara – primul esalon, si CSM Sighet – echipa decenta de esalon trei. In tur banatenii s-au impus cu 27 de puncte, dar partida a avut peste 20 de minute echilibrate. Asa a fost si astazi.

Sighetul a inceput in forta, marcand primele 5 puncte ale jocului, dar la prima sirena, SCM avea +11, 29-18. Oaspetii nu au renuntat, au egalat in mai multe randuri in secventa a doua si chiar au condus la un punct, de doua ori inainte de pauza mare, dar Timisoara a intrat la cabine in avantaj, 47-45. Jocul a mai fost echilibrat pana la 58-54, dupa care „Leii din Banat” au atacat decisiv, 69-54 la finele sfertului 3 si 95-69 la final. O victorie pana la urma categorica pentru echipa mai buna, dar si oaspetii trebuie felicitati, pentru ca in multe momente s-au ridicat la nivelul adversarului, chiar daca pana la urma a pierdut clar.

In absenta cosgheterului Vladan Vukosavljevic, Brandon Randolph a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 26 de puncte, insa toti jucatorii inscrisi pe foaie au punctat. De la oaspeti, Turner a realizat un double-double cu 24 de puncte si 10 recuperari.

SCM Timisoara merge in turul 4 al Cupei si va juca luni, in etapa a IV-a din Top 6 la Pitesti, dupa care va urma o pauza de doua saptamani, datorita jocurilor echipei nationale de baschet.