A doua deplasare, al doilea esec pentru SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara in 2023

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara a pierdut la 15 puncte diferenta al doilea meci jucat in noul an pe teren strain.

Primul sfert al meciului cu Athletic Constanta a fost unul echilibrat, care a revenit insa formatiei gazda la doar doua puncte, 23-21. Al doilea sfert a fost controlat de dobrogeni in totalitate, timisorenii reusind sa puna pe tabela doar 6 puncte. Astfel, la pauza mare, Constanta avea un avantaj consistent: 45 – 27.

In repriza a doua banatenii au fost mai prezenti in joc si au jucat mult mai bine. Sfertul al treilea a fost castigat de baietii lui Dragan Petricevic, la 7 puncte diferenta si banatenii dadeau impresia ca pot reveni. In ultimul sfert al intalnirii constantenii s-au aparat mai exact si au raspuns bine si in ofensiva, castigat la 4 puncte aceasta parte a partide si la un ecart de 15 meciul, 82-67. Astfel, Timisoara ajunge la al doilea esec in deplasare si al treilea din anul 2023.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Gajic, autor a 16 puncte, podiumul cosgeterilor fiind completat de Kesar – 14, iar Mekic si Nasturescu, cu 11. Au mai inscris Lzar – 7p, Petrescu – 4p, McClellan – 2p si Mirkovic – 2p.

In urmatorul meci din campionat, baschetbalistii Timisoarei vor primi vizita lui CS Municipal Galati. Pana la acel meci banatenii joaca peste 4 zile, in Polonia, partida din sferturile Alpe Adria Cup cu MKS Dabrowa Gornicza.