A dominat, dar nu a castigat. SCM USV Timisoara vine doar cu bonusul defensiv, dupa un meci bun la Dinamo

TIMISOARA. S-au sacrificat timp de 80 de minute, au jucat la un nivel ridicat, dar pana la urma nu a fost destul pentru victorie. SCM USV Timisoara a revenit pe teren dupa mai bine de o luna si a pierdut pe terenul lui Dinamo, 20-23, dupa un meci spectaculos.

Prim-divizionara de rugby SCM USV Timisoara a dominat mare parte din prima repriza, punand presiune constanta in jumatatea adversa de teren, dar o greseala in defensiva a facut ca la pauza sa se intre la egalitate, 10-10. Si in partea a doua Timisoara a dominat si a jucat aproape intreaga repriza cu un om mai putin dupa ce Mosese a fost eliminat pentru un placaj inalt. Banatenii au condus cu 15-13 si 20-16, iar meciul parea la indemana lor. O faza ciudata a stabilit insa scorul final, atunci cand arbitrul a dictat un inainte contra SCM, iar in loc de gramada ordonata, Dinamo a jucat balonul de jos si a marcat eseul decisiv, timisorenii asteptand degeaba gramada…

Asadar, un meci spectaculos, din pacate rezultatul a fost stabilit de o faza bizara, la care si-a dat acordul arbitrul Diaconescu.

Au marcat: Bonaparte – eseu, Williams – eseu, două transformări, trei lovituri de pedeapsă pentru gazde respectiv, Holoia – doua eseuri, Khvicha – eseu, Jipa – o transformare, o lovitura de pedeapsa.