5 minute magice pentru un succes foarte important. Politehnica Timisoara vine cu toate punctele de la Bistrita

TIMISOARA. Dupa 4 runde in Superliga de fotbal feminin, Politehnica este prima, dupa ce duminica s-a impus in fata unei echipe ce nu primise gol timp de mai bine de sapte reprize, CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud. A fost 3-1 pentru banatence, dupa 5 minute magice la inceputul partii secunde.

Repriza intai a fost echilibrata, cu putina posesie mai buna pentru Gloria. A fost un meci tacticizat in aceasta parte, mergandu-se mai mult pe siguranta. Cea mai mare ocazie i-a apartinut polistei Roxana Mirea, cu un sut superb din 18 metri care a lovit bara.

Partea a doua s-a jucat deschis, ambele echipe incercannd sa dea lovitura. Alb-violetele au deschis scorul in minutul 53, dupa o actiune excelenta pe dreapta a Andreei Sepetan, care a gasit-o nemarcata pe Ivanova, bulgaroaica marcand simplu, 0-1. La urmatoarea faza, Sepetan a ratat din pozitie de unu la unu, a venit insa corneul care a facut-o din nou mare pe Antonia Bratu, aceasta marcand superb cu capul, sub transversala. Dupa nici doua minute, la capatul altului contraatac scoala, Ivanova a marcat din nou, 0-3 si partida era incheiata.

Gloria Bistrita a reusit aproape imediat doar golul de onoare, dintr-un penalty usor acordat si transformat de Negrea. Nu au fost emotii pentru alb-violete, care au gestionat bine ultimele 20 de minute, timp in care chiar mai puteau marca.

Asadar, 3-1 pentru Poli, care urca pe primul loc avand 3 meciuri si 3 victorii, avand si o restanta de disputat. Aceasta se va juca pe 4 octombrie pe terenul celor de a Ladies Mures, echipa fara victorie si fara gol marcat.