Banat Girls, la prima victorie in deplasare in campionat. Dubla pentru Melisa Sodinca

TIMIS. Fotbalistele de la Banat Girls au reusit cea de-a doua victorie din Superliga de fotbal feminin, prima pe teren strain, in fata ultimei clasate, CSM Alexandria.

Fotbalistele pregatite de Liviu Ivasuc au controlat inceputul meciului jucat la Turnu Magurele. Melisa Sodinca a avut prima ocazie de a inscrie, dar mingea trimisa de ea din marginea careului de 16 metri a trecut pe langa poarta. In minutul 33, o pasa a Carlei Chise a ajuns la aceeasi Melisa Sodinca, care a trecut de doua adversare, iar din marginea careului mare a sutat sub transversala. Gazdele puteau egala chiar inainte de pauza, dar Denisa Marcea a fost mai rapida decat varful teleormanean Daniela Preda si a retinut balonul.

Partea a doua a inceput tot cu o ocazie a echipei din Teleorman, dar fundasul Claudia Bistrian a respins din 3 metri o minge ce urma sa ajunga la Alexandra Nica. In minutul 57, un balon trimis de Maria Cortina in careul gazdelor a fost atins de Melisa Sodinca si a ajuns in poarta Alexandriei.
Cinci minute mai tarziu, la o actiune pe partea stanga a gazdelor, Daniela Preda a trimis in careu, Carla Chise a incercat sa trimita in corner, dar mingea atinsa de ea a pacalit-o pe portarita Denisa Marcea si a intrat in plasa. A fost singurul gol al gazdelor, si in acelasi timp primul din aceasta stagiune. Scorul putea fi mai mare in favoarea banatencelor, dar  mingile trimise de Ienovan si Desmerean au lovit bara portii Alexandriei si s-a incheiat 2-1.

Cred ca a fost o victorie muncita si astfel de victorii ne aduc o mare satisfactie. Ma bucur ca am reusit sa ajut echipa si cel mai important este ca am iesit victorioase. Suntem o echipa in reconstructie, cu multe jucatoare noi insa incet incet reusim sa ne omogenizam si sa ne impunem un stil propriu de joc. Astazi ne bucuram de victorie si de miine incepem sa ne gandim la urmatoarele partide, ne asteapta meciuri dificil, dar suntem pregatite sa ne luptam de la egal la egal cu orice adversar!”, a spus autoarea celor doua goluri, Melisa Sodinca.

Pentru Banat Girls urmeaza o saptamana mai aglomerata, cu doua meciuri, ambele pe teren propriu. In 4 octombrie este programata restanta din etapa inaugurala cu Universitatea Olimpia Cluj, iar la finalul saptamanii viitoare Banat Girls primeste vizita Gloriei Bistrita.

In alta ordine de idei, duminica, de la ora 13:00, cealalta reprezentanta a judetului in Superliga feminina, Politehnica Timisoara, da piept cu liderul din Bistrita, in derby-ul etape.