Noutati :

FOTO! Pasajul Jiul din Timisoara face o noua ‘victima’! Cum a reusit un sofer sa faca praf un transport de termopane si sa dea peste cap traficul?

16 octombrie, 2014 - 11:42 AM
Autor: Anonim      
Categorie: EVENIMENT
4

TIMISOARA.  Pasajul Jiul din Timisoara ramane in continuare o mare capcana pentru soferii aiuriti care ignora indicatorul pe care sta scrisa inaltimea maxima a unui autovehicul ce se poate strecura pe sub viaductul de cale ferata.

Asa se face ca, dupa ce un alt sofer a reusit sa distruga 5 autoturisme pe care le transporta pe un trailer, iar  un  altul a prabusit de pe o platforma un buldozer, in aceasta dimineata istoria s-a repetat.

Un conducator auto care facea un transport de geamuri termopan s-a avantat pe sub Pasajul Jiul fara sa tina seama de inaltime. A facut aproape toate geamurile tandari.

Un cititor opiniatimisoarei.ro, caruia ii multumim pentru fotografie, a surprins momentul in care ramele ferestrelor s-au izbit cu putere  de marginea de beton a viaductului.

Soferul, care se indrepta spre Circumvalatiunii, a oprit imediat camioneta si s-a dat jos sa vada ce s-a intamplat. Si-a pus mainile in cap.

S-a apucat sa ancoreze ramele indoite ale termopanelor, apoi, intr-un cor de claxoane ale celorlalti conducatori auto blocati in trafic, soferul a iesit de sub viaduct, a intors masina si dus a fost.

Va reamintim, in decembrie anul trecut, 5 autoturisme se faceau praf si pulbere tot sub Pasajul Jiul.

CITESTE SI: Accident spectaculos la Pasajul Jiul din Timisoara cu un tir care transporta masini. 5 autoturisme praf si circulatie blocata! FOTO si VIDEO

In aprilie anul acesta, un buldozer se prabusea de pe o platforma tot la Pasajul Jiul si dadea peste cap toata circulatia.
CITESTE SI: Accident spectaculos la pasajul Jiul din Timisoara! Circulatie blocata de un buldozer prabusit in drum. FOTO!



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 4comentarii

recomanda prietenilor

loading...

Pareri

  1. Acuma vreun an am scris primariei pe site-ul lor la sugestii si reclamatii ca ar fi nevoie sa puna semnalizatoare sau indicatoare la pasajul jiul ca se tot intampla astfel de incidente si pe langa faptul ca isi distrug oamenii tirurile si altele, se mai incurca si traficul pe circumvalatiunii…daca se intampla asta la ora 5, cand vine toata lumea de la lucru, atunci chiar e blocaj…
    stiti care a fost raspunsul lor, dupa 30 de zile?
    „buna ziua, pasajul jiul este semnalizat corespunzator. va multumim.”

    • Asa-ti trebuie daca nu ti-ai documentat serios petitia. Trebuia sa faci poze dinspre directiile care merg catre Jiul (gara, f-ca de palarii, blv. republicii) din care sa se vada ca nu exista peste tot atentionare asupra regimului de inaltime maxim admis. Cred ca exista un asemenea semn doar dinspre cladirea Incuboxx. Nu cred c-ar mai fi putut sa-ti dea un asemenea raspuns in 2 peri.

  2. t0oate problemele incep la intrarile in oras unde ruta de tranzit este indicata GRESIT.
    Pe calea sagului la intersectia cu rebreanu este indicat arad inainte fara sa se tina cont ca pe linga camioane ratacite (care nu tin cont semnul ascuns de crengi camioane dreapta fara sa fie insotit de cuvintul tranzit) nu avem nevoie in centru nici de autoturisme aflate in tranzit.
    pe calea aradului trebuie indicator belgrad resita camioane stinga
    problema camioanelor ratacite este gps-ul „de masina” sau harta gresita.
    PS: indicatorul de gabarit este gresit si de aceea camioanele intra in viaduct. masuratoarea nu este facuta corect, in primul rind nu tine cont de lungimea camionului, ca remorca este mai sus.

  3. Nu inteleg cum de (mai) apar astfel de probleme.
    Avem doar un centru de semnalizare/semaforizare/marcare s.a.m.d. (?) a circulatiei rutiere in Timisoara (str. Resita/ Iuliu Maniu); dansii cu ce (se) mai ocupa?
    Cred ca – pe langa cele sesizate – ar trebui deschisa o lista (lunga) a „tampeniilor” in indicarea/marcarea/semaforizare/ intersectiilor din Timisoara (dar nu numai):
    – pasajul incriminat (desi s-ar putea ca aceasta indicare sa fie deja actualizata)
    – urcari / coborari de pe podurile Timisoareisi
    Lista poate continua cu semnalizarile pentru (aproape) toate zonlele aflate in constructii si cu multe altele.

    Aici amintesc doar una din ele: cand cobori de pe podul Traian (Maria) venind dispre Catedrala, teoretic poti sa cotesti si la stanga! Dar:
    – marcajul de pe asfalt iti interzice acest lucru, mentionan obligatoriu drept inainte!
    – daca astepti la semafor ca sa cotesti la stanga, tramvaiul din spate te poate „omori” (caci stai pe linia de tramvai si – si el – se grabeste);
    – semnalizarea luminoasa este facuta „fara cap”
    s.a.m.d..