Vine trofeul in Banat! BC Timisoara a castigat Cupa Romaniei, dupa un final entuziasmant

TIMISOARA. Orice film de la Hollywood paleste in fata desfasurarii partidei dintre BC Mures Targu Mures si BC Timisoara, din finala Cupei Romaniei la Baschet, disputata vineri seara la Pitesti.

Totul parea sa mearga in favoarea muresenilor, care conduceau, dupa numai 5 minute, cu 12-2, iar dupa un sfert de ora cu 35-21.

La pauza mare, muresenii conduceau cu 39-27, iar avansul lor a ajuns pana la 18 puncte, moment in care oaspetii pareau iesiti din joc.

Dar, in baschet, intotdeauna este loc de minuni si de inspiratie. Iar asta s-a intamplat vineri seara, cand, parca de nicaieri, alb-violetii au revenit in joc si, incetul cu incetul, au inceput sa puna presiune.

bc timisoara cupa romaniei (3)

Cu 150 de secunde ramase din partida, BCT a reusit, pentru prima data, sa conduca cu 59-58. Iar sirena de final arata o egalitate perfecta: 62-62. Au urmat cele 5 minute din repriza suplimentara, timp in care elevii lui Dragan Petricevic nu au mai cedat initiativa. Desprinderea s-a produs in ultimul minut, banatenii impunandu-se cu 78-73 si aducand in Banat o cupa, care, la un moment dat, parea pierduta. Bogdan Popescu a fost eroul partidei, el reusind 19 puncte si 17 recuperari.

„Atunci cand esti condus cu 18 puncte, totul se limiteaza la inspiratia de moment a jucatorilor si la forta grupului. Ma bucur sa aducem aceasta cupa in Banat si sa ne bucuram impreuna cu timisorenii pentru acest trofeu”, ne-a declarat Dragan Petricevic, antrenorul echipei banatene.

Pentru acest joc trebuie felicitata insa intreaga echipa, care a avut forta mentala sa revina si sa cucereasca pretiosul trofeu. Cupa se intoarce in Banat dupa 5 ani, iar baschetul timisorean este, din nou, o forta.