„VIITORUL ENERGIEI REGENERABILE DIN TIMIȘOARA”. DIALOG ÎNAINTEA PREMIEREI

Comunitatea timișoreană a discutat despre sistemul geotermal în buclă închisă, o soluție durabilă pentru încălzirea urbană.

Timișoara a încheiat anul 2025 schițând planuri de viitor și identificând soluții pentru alimentarea cu energie regenerabilă. Federația Patronală a Energiei a organizat, în parteneriat cu Primăria Municipiului Timișoara, un eveniment dedicat energiei regenerabile, cu accent pe sistemul geotermal cu buclă închisă.

Hopul principal este legislativ. Statul nu știe cum să ia bani pentru această investiție. Avem legi care reglementează redevențele pentru orice se extrage din pământ – petrol, gaze, cărbune, apă. Problema este că prin această tehnologie nu extragem absolut nimic din pământ, nu extragem apă caldă sau altceva, ci se captează căldura naturală din sol. ” Dominic Fritz, Primarul Municipiului Timișoara

Un moment semnificativ al acestei întâlniri a fost prezentarea studiului „ENERGIA REGENERABILĂ – PERCEPȚII ȘI OPINII ALE LOCUITORILOR DIN TIMIȘOARA ȘI ZONA PERIURBANĂ”, realizat de specialiști locali, și anume o echipă de sociologi din cadrul Universității de Vest din Timișoara, coordonată de către Conf. univ. dr. Daniel Lucheș.

Câteva dintre concluziile studiului:

  • 9 din 10 timișoreni sunt interesați de energia regenerabilă. Nu este de mirare, pentru un oraș cu tradiție în adoptarea soluțiilor moderne de creare a confortului urban.
  • Cei mai interesați sunt cetățenii din categoria de vârsta 35-44 ani, urmați de cei din categoria 25-34. Tinerii Timișoarei sunt categoria cea mai interesată de un viitor sustenabil al termoficării.
  • 18,6% cunosc în mare măsură sistemul geotermal cu buclă închisă, iar aproape ¼ recunosc ca principal avantaj lipsa riscurilor de poluare.
  • 81% dintre timișoreni sunt interesați să afle mai multe detalii despre tehnologie, ceea ce indică deschidere către această tehnologie.

Studiul este disponibil pe geotermal.fpe.ro.

În cadrul evenimentului, au avut loc prezentări tehnice susținute de către specialiști ai Federației Patronale a Energiei. Aceștia au oferit informații despre construcția, funcționarea și beneficiile sistemului geotermal în buclă închisă (CLGS), ce urmează să ofere energie sustenabilă pentru încălzirea Timișoarei și pentru furnizarea apei calde.

La eveniment au participat reprezentanți ai administrației locale, ai mediului de afaceri, specialiști în energie, interesați de oportunitățile pe care această tehnologie le oferă municipiului. Astfel, Timișoara se aliniază tendinței europene de a susține dezvoltarea urbană prin energie curată.

DOMINIC FRITZ – PRIMARUL MUNICIPIULUI TIMIȘOARA

OSCAR PEREZ – EXPERT TEHNIC, FEDERAȚIA PATRONALĂ A ENERGIEI

OLIVER GRATZER – EXPERT AL FEDERAȚIEI PATRONALE A ENERGIEI

MARIUS MATICHESCU, DECANUL FACULTĂȚII DE SOCIOLOGIE, UVT

CONF. UNIV. DR. DANIEL LUCHEȘ – COORDONATORUL STUDIULUI „ENERGIA REGENERABILĂ – PERCEPȚII ȘI OPINII ALE LOCUITORILOR DIN TIMIȘOARA ȘI ZONA PERIURBANĂ”

CONF. UNIV. DR. MELINDA DINCĂ, PRODECAN FACULTATEA DE SOCIOLOGIE, UVT

ALIN POPESCU – EXPERT AL FEDERAȚIEI PATRONALE A ENERGIEI

RALUCA COVRIG – DIRECTOR DE AFACERI PUBLICE ȘI COMUNICARE, FEDERAȚIA PATRONALĂ A ENERGIEI

SISTEMUL GEOTERMAL ÎN BUCLĂ ÎNCHISĂ (CLGS)

  • Presupune captarea căldurii din interiorul Planetei, direct din stratul de roci, fără a utiliza apă termală.
  • Nu produce poluare: nu afectează solul, apa (freatică sau de suprafață), aerul (nu produce emisii), ambientul (are amprentă redusă la sol și funcționare silențioasă).
  • Reprezintă o sursă continuă de energie. Funcționarea și producția nu depind de condițiile climatice, anotimp sau de alternanța zi – noapte.
  • Se integrează în sistemul centralizat de încălzire. Utilizarea acestui sistem va permite producția de apă caldă și căldură și va pune în valoare investițiile recente în rețeaua de termoficare.
  • Reprezintă o soluție versatilă: poate fi utilizat pentru agentul termic și căldura utilizate în locuințe, instituții, sedii administrative, firme etc.

Mai multe informații, pe geotermal.fpe.ro.

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. cu 4 ministrii in guvern se vaieta de statul cel rau si de legislatie. Pai poate se opune Saracie la propunerile mirobolante ale usereului in aceasta privinta? Ciudat, ca la Oradea e folosita intr-o oarecare masura energia geotermala, oare sa vrea Saracie sa tina Timisoara cat mai jos, doar Oradea sa foloseasca geotermala asta ? Sau e o labareala de PR tipic userist cu “noi am face, poate chiar si o nava cosmica, dar ne incurca a, b, c, d, etc”

    SPRITZ, vreau si eu “geotermala” la STRANDUL TERMAL, sau si acolo te incurca legislatia??? Si la Uszoda te incurca tot statul cel rau, este, Spritz? Sa te intreb de Zoo? De padurea parc? De milioanele de euro pierdute ca n-ati fost in stare sa faceti proiectele?
    Basti, ma!

    Ah, ma tot chinuie de ceva vreme o nedumerire (era sa zic ca o intre bare): Oare de ce cetateanul roman Spritz nu a postat NIMIC pe facebook cu ocazia “Micii” Uniri? Macar o poza cu el la sarbatoare daca nu si un pasaj de discurs “patriotic”? Si oare de ce cetateanul roman Spritz lasa mizerii de comentarii la postarile sale care induc dezbinare si ura pe criterii regionale? N-am nicio idee de ce! Sau am? Cred ca am, totusi. Dar bioxizii de clei cu orgoliu pe masura bioxidului sunt fix ce trebuie Dezbina si stapaneste. In aplauzele prostofocilor fudule.
    Bleah…

  2. “ministri”, nearticulat. Desi tare i-as mai articula de competenti si bine intentionati ce sunt…

  3. M-ar bucura sa aud si de lucruri / proiecte , studii concrete.
    Cu vreo 5 ani in urma, am auzit povesti frumoase despre viitorul “termo-energeticii” in Timisoars ( in principal incalzire la nivelul orasului). Proiecte, directive E.U.si similare
    S-a facut ceva concret in acest sens la nivelul oconducerii? sau .ramanem la fraza…VIITORUL NOSTRU AUR POARTA, NOI (vom) CERSI DIN POARTA-N POARTA

  4. trimisul neocolonialist ca “81% dintre timișoreni sunt interesați să afle mai multe detalii despre tehnologie, ceea ce indică deschidere către această tehnologie.”

    De unde are procentul asta, din chestionarul ala al UVT despre Timisoara? Ca dupa numarul de comentarii la articol nu prea pare corect procentul. Bine, ce te costa sa arunci cu procente fix ca-n sondajul ala inept? Chiar, cat a cotizat PMT pentru chestionarul ala de la universitatea cu celebrul rector care statea intr-o casoaie pe baza unei promisiuni de cumparare? Rector la a carui universitate si-a dat doctoratul o celebra sefa a DNA actualmente sefa la parchetul european (plagiat “doar 4%”, nu se pune !!! e o furaciune mica !!! demna de un sef de parchet european) universitate la care a fost profesor un nu mai putin celebru sef de serviciu secret? Ca sa vezi ce ti-e si cu binoamele sri-dna, universitatile, sondajele si trimisii neocolonialisti!
    Ceva de speriat, zau!

    • La 4% mai ține scuză că a citat greșit dar nu și la 90% cum a fost cazul la prietenul tău Pinocchio Ponta.