Victorie spectaculoasa a lui CFR Timisoara. Banatenii au castigat la Odorhei in ultimul minut

TIMISOARA. CFR Timisoara s-a impus in extremis in primul meci din aceasta luna in fata Odorheiului Secuiesc. Banatenii au inscris golul victoriei cu 20 de secunde inainte de final.

CFR Timisoara a fost echipa mai buna in prima parte a intalnirii. Mai intai George David a lovit bara in primele minute, pentru ca apoi golgeterul Gustavo Almeira sa deschida scorul in minutul 4. Banatenii au continuat sa controleze jocul si au mai ratat alte trei ocazii. Si daca nu au inscris timisorenii, au facut-o gazdele, cu trei minute inainte de pauza, prin Levente Tanko, cel care a punctat si in tur.

Repriza secunda a fost una mai echilibrata si cu intrari mai tari. Timisorenii au lovit de 2 ori bara in interval de un minut, prin acelasi Gustavo. Au urmat doua bare ale Odorheiului, prin capitanul Tanko si Istvan Hadnagy. Brazilianul W\ellington putea sa inscrie, insa sutul sau a fost scos in corner de Farcas. Cu aproximativ 7 minute inainte de final, Hadnagy a scapat singur spre poarta, l-a driblat pe portarul timisorean Lungu, dar nu a reusit sa trimita in plasa, scapand mingea in afara terenului.
CFR-ul putea sa faca 2-1 un minut mai tarziu, insa atat Mihnea Toader, cat si Gustavo au fost blocati in situatie de singur cu portarul de Farcas. Cu un minut inainte de final, antrenorul Odorheiului, experimentatul Zoltan Jakab, a scos portarul pentru a incerca sa obtina victoria, dar Hadnagy l-a faultat pe Mihnea Toader. Timisorenii au executat repede lovitura libera, Gustavo a plecat pe partea stanga, a trimis in fata portii pentru Wellington, iar acesta l-a invins pe Farcas. Astfel, CFR Timisoara se impune cu 2-1 si ajunge la 40 de puncte.

In runda viitoare, banatenii vor primi vizita lui Sepsi Sic Sfantu Gheorghe, o alta echipa care se lupta pentru o pozitie in playoff.