Victorie si in Serbia. SCM Poli Timisoara a castigat toate partidele amicale

TIMISOARA. Dupa doua succese logice cu CSM Oradea, SCM Poli s-a duelat amical la Resita cu echipa locala si cu Fagarasul, obtinand alte doua victorii. Banatenii au inchis caruselul jocurilor de verificare in Serbia, unde au intalnit MRK Kikinda. Dupa un meci echilibrat, timisorenii s-au impus cu 29-27, 16-15 la pauza.

Meci abordat cu aproape toti jucatorii formatiei banatene, exceptiile au fost Cimpan accidentat la precedentul meci de pregatire si Bote plecat cu juniorii in turneu amical de la Turda. In poarta au stat, cate o repriza, Varo si Tcaciuc. In teren, au evoluat in cea mai mare parte a timpului Sadoveac, Orbovic (revenit de la nationala Serbiei), Fenici, Dragas, Marjanovic si Pribanic la schimb cu Milosevic pe aparare.

Pivotul Gheorghe Irimescu a bifat si el primele minute in jocurile de pregatire, pe final de meci. El revine dupa operatia de menisc suferita in luna decembrie. Tot cateva minute, pe final de meci, au evoluat Neamtu, Sania si Furak. Marcatorii Politehnicii: Marjanovic 8, Sadoveac 6, Pribanic 4, Dragas 4, Milosevic 3, Orbovic 3, Fenici 1.

Poli revine in campionat pe 31 ianuarie, cu cel mai important duel al iernii, jocul de acasa cu Dinamo, campioana en-titre si echipa ce a reusit sa se califice din grupele Ligii Campionilor. Partida este programata in Sala Constantin Jude de la ora 17.30.