Victorie si cu Rapid. Voleibalistele de la CSM Lugoj incheie sezonul regulat pe podium

CSM Lugoj

TIMIS. CSM Lugoj s-a impus si in fata Rapidului in ultima etapa din sezonul regulat al primei ligi de volei feminin, la capatul unui meci echilibrat in multe momente.

Timisencele au castigat la mare lupta primul set in Giulesti, 25-22, iar in cel de-al doilea Rapidul si-a amintit ca in urma cu o etapa a invins campioana din Blaj. Voleibalistele bucurestene au castigat clar acest act, 25-14. Finalista din Challenge Cup a revenit in setul al treilea, pe care l-a castigat la 18. Setul al patrulea a fost din nou unul echilibrat, in care cele doua echipe au fost pe rand la conducere pe tabela. Timisencele au reusit sa egaleze situatia la 12, iar de aici au preluat conducerea si s-au distantat la 3 puncte. Pe final de set Lugojul a ajuns chiar si la 6 lungimi avantaj, pentru ca in cele din urma sa il castige cu 25-23.
Odata cu aceasta victorie, Lugojul termina sezonul regulat pe locul 3 si va intalni in prima faza din play-off o mai veche cunostinta, CSO Voluntari.

Fetele noastre au reusit un meci senzational in capitala si au castigat cu 3-1 pe terenul celor de la Rapid Bucuresti, echipa cu pretentii la titlul national si care etapa trecuta a castigat acasa la campioana Alba Blaj. Victorie reusita in acest joc ne claseaza pe locul 3 la finalul sezonului regulat, ceea ce inseamna ca vom intalni in play-off locul 6, CSO Voluntari, in prima runda. Se va juca in sistemul cel mai bun din 3 jocuri, CSM Lugoj fiind gazda de doua ori. Bravo fetelor, iar noi ne vedem miercuri la Timisoara!„, a transmis clubul lugojean.

Pana la faza play-off a primei ligi, CSM Lugoj va juca miercuri, in sala Constantin Jude din Timisoara, returul finalei Cupei Challenge impotriva italiencelor de la Reale Mutua Fenera Chieri. Meciul este programat de la ora 18:30.