Victorie pentru CFR Timisoara cu Sportul Ciorasti. Calificarea in semifinale se joaca in meciul decisiv

TIMISOARA. CFR Timisoara e galat situatia la meciuri in duelul cu Sportul Ciorasti din play-off-ul primei ligi de fotbal in sala.

Spre deosebire de partida de saptamana trecuta, CFR Timisoara a controlat intalnirea din sala Constantin Jude si a rezolvat ecuatia invingatoarei inca de la pauza. Scorul a fost deschis in minutul 6 de Nemitanu, ajuns la a cincea reusita stagionala. Timisorenii au continuat sa preseze, insa au reusit sa puncteze de alte doua ori abia in ultimele 2 minute ale reprize, mai intai prin Andrei Grosu, si apoi prin Tifan, ambii dupa suturi de la distanta.

CFR a continuat sa domine si in repriza secunda, insa a mai punctat o singura data, prin Joao Fernandes. Sportul a reusit golul de onoare prin Dudau, intr-un moment in care a jucat fara portar. Timisorenii puteau sa mai inscrie, dar o minge trimisa de Ilas din propriul semicerc s-a scurt pe langa poarta lui vranceana. Cu aproape 6 minute inainte de final Sportul l-a pierdut si pe Marinica Plugaru, care a vazut cartonasul rosu si nu va evolua in ultima partida din serie.

CFR va juca marti, tot de la ora 18, cu calificarea pe masa impotriva Sportului Ciorasti, pentru un loc in semifinala in care se afla deja Autobergamo Deva. Al treilea meci dintre CFR si Sportul va fi arbitrat de o brigada brasoveana formata din Liviu Darjan si Mihai Kiuta.

In cea de-a doua semifinala a Ligii 1 se vor intalnit United Galati si FK Odorheiu Secuiesc. Ardelenii au ajuns in penultimul act dupa ce au trecut in meciurile de play-off de acasa de Luceafarul Buzau cu 9-3(duminica) si 14-2(luni).