Victorie muncita pentru Informatica Timisoara. Banatenii isi asteapta ultimul rival din playoff

TIMISOARA. Informatica Timisoara s-a impus cu 5-3 in fata Gloriei Buzau, in ultima etapa din sezonul regulat al primei ligi de fotbal in sala.

Banatenii au intalnit o echipa cu fotbalisti experimentati, care a si ratat primele ocazii importante prin Radu si Burciu, ultimul lovind bara transversala. Informatica s-a aparat organizat si a lovit de doua ori pe final de repriza prin sabrii Bogdanovic si Milovac. Gloria a redus din handicap cu putin inainte de pauza, prin Carstea.

Oaspetii a inceput tare repriza secunda, dar pe fondul dominarii buzoiene au punctat timisorenii, prin acelasi Milovac. La scurt timp dupa gol Toader il faulteaza in semicerc pe Burciu, iar arbitrul Popescu indica lovitura de la 6 metri pentru Gloria. Executa Schiopu, cel care in toamna inscria in poarta Informaticii, pe vremea cand juca pentru Poli iasi, dar Voin, care a facut un meci excelent a respins in corner. La cateva minute dupa ratare, Gloria a punctat de doua ori la intervale mici de timp, mai intai prin Carstea, iar golul al treilea a fost de fapt un autogol al lui Zabar. Timisorenii si-au revenit insa repede si au mai punctat de alte doua ori, dupa erori mari ale oaspetilor. De fiecare data la finalizare a fost Stojan Milovac, care a ajuns la 7 goluri marcate in acest sezon, fiind astfel golgeterul actualei echipe.

Astfel, Informatica Timisoara incheie sezonul regulat cu 31 de puncte, pe locul 5 si deja isi stie prima colega de grupa din playoff, Dunarea Calarasi. A treia componenta va fi cunoscuta la finele acestei etape si ar putea fi Imperial Wet Miercurea Ciuc, United Galati sau Autobergamo Deva.