Victorie mare pentru handbalisti. Politehnica Timisoara, la 5 puncte de primul loc retrogradabil

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a obtinut o noua victorie importanta in deplasare si spera sa scape chiar de locurile de baraj.

Handbalistii alb-violeti au fost cei care au deschis scorul in duelul de la Vaslui, insa gazdele au preluat apoi conducerea pe tabela, fara sa reuseasca sa se desprinda. Dupa primele 30 de minute, Vasluiul avea un gol avantaj, 12-11.
In partea a doua, echilibrul s-a pastrat pe tabela, iar la jumatatea reprizei secunde timisorenii au reusit sa se resprinda chiar si la 3 goluri. Gazdele au reusit in doua randuri sa se apropie la un gol, insa apararea timisoreana si-a facut treaba si a rezistat, iar in cele din urma Poli s-a impus cu 27-25.

Cel mai bun marcator al alb-violetilor a fost Antonio Pribanic, autor a 7 goluri. Sadoveac si Marjanovic au terminat intalnirea cu cate 5 reusite, Sabin Ignat a inscris de 4 ori, Flaviu Cîmpan de 3 ori, Antonio Bordeanu a incheiat cu 2 goluri, iar Flavius Baican a reusit un gol.

Odata cu aceasta victorie, Politehnica a ajuns la 20 de puncte si este pe locul 11, la 4 lungimi de echipa din Sighisoara si la 5 de primul loc retrogradabil direct, ocupat de CSM Vaslui.

In runda viitoare, Politehnica primeste vizita lui CSM Constanta, echipa de pe locul al doilea al Ligii Nationale.