Victorie mare pentru Banat Girls in fata Bistritei

TIMISOARA. Prim-divizionara de fotbal feminin Banat Girls, ce isi disputa meciurile de acasa la Tomanatic, a reusit astazi, in etapa a 5-a, cel mai bun joc din acest sezon si a invins o echipa ce teoretic era favorita, CS Gloria 2018 Bistrita.

Ardelencele au inceput perfect campionatul, avand trei victorii la rand fara gol primit, dar runda precedenta au cedat acasa in fata Politehnicii, 1-3! Banat Girls avea un bilant cu doua victorii si doua infrangeri, iar meciul era important pentru puncte vitale in vederea intrarii in play-off.

Banat Girls a facut o prima repriza de exceptie si a reusit sa inscrie de trei ori, fara sa primeasca vreunul. Melisa Sodinca a reusit sa deschda scorul, aratand ca trece printr-o forma buna, apoi Cristina Sucila a marcat dupa o lovitura de pedepasa, parata initial de portarul advers, iar Bianca Ienovan a stabilit scorul pauzei, pe contraatac. In partea secunda, Bistrita a jucat mai bine, dar nu a reusit decat golul de onoare, care de fapt a fost un autogol, Bianca Granados.

Pana la urma un meci bun, si o victorie meritata si muncita de Banat Girls, 3-1, care arata ca are prestanta de play-off. Ramane de vazut ce se va intampla in urmatoarele partide.

A fost o victorie muncita, un meci greu, chiar numai de lupta, dar pot spune ca am jucat pana la capat si chiar pana in ultimul minut. Ne-am dorit foarte mult sa castigam, sa ramanem in lupta pentru accederea in play-off. Au controlat meciul in a doua repriza, cum am facut-o si noi in prima, pentru ca ne-a ajutat vantul. Pot spune ca a fost un factor foarte bun si pentru noi, si pentru ele, dar mai mult pentru noi pentru ca am reusit sa marcam. Da, putem spune ca ne-au dominat in a doua repriza” a spus dupa meci Larisa Grigore, fotbalista de la Banat Girls.

In runda viitoare, Banat Girls va juca in deplasare impotriva Politehnicii Timisoara.