Victorie mare obtinuta de Ripensia Timisoara in deplasare

TIMISOARA. Etapa a 15-a a ligii secunde a adus un rezultat nesperat de bun Ripensiei. Echipa banateana s-a impus in cartierul bucurestean Pantelimon in fata unei echipe ce tinteste play-off-ul, Metaloglobus. Ripi a invins cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Golda, in minutul 20.

CITESTE SI: ‘S-au facut angajari si au crescut cheltuielile de personal in pandemie, linoleumul arata ca dupa razboi’. Ministrul Transporturilor cere o evaluare a activitatii directorului de la Aeroportul Timisoara

Echipa timisoreana a jucat dezinvolt in fata unei trupe bune, care mai mereu s-a batut la primele pozitii si ocaziile vizitatorilor anuntau cumva golul. In minutul 20, Golda a sutat plasat din interiorul careului mare si a facut 0-1. Gazdele s-au aruncat in atac, dar Herea si Lazar nu au adus egalarea, iar Lalic a interevnit salutar la o mare sansa a amfitrionilor.

In partea secunda s-a jucat pe contre. Metaloglobus a cautat golul egalarii, in timp ce Ripensia putea „musca” pe contraatac in mai multe randuri. In cele din urma, desi au fost ocazii la ambele porti, tabela a ramas neschimbata.

Ripensia castiga astfel a treia deplasare consecutiva si reuseste sa nu primeasca gol al patrulea meci la rand, acumuland 21 de puncte si urcand pe locul 11.

Ripensia: Rus- Sturzu, Rogac, Lalic, Gladun – Stoi (cpt.), Vidrasan – Piftor, Golda, Mitrov – Sokovic. Pe banca: Mosoarca – Morariu, Fridrich, M. Ion, Stoica, Ene, Coulibaly, Padurariu, Ernest.

In runda viitoare, Ripensia primeste vizita celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc.