Victorie la pas pentru BC Timisoara in fata celor de la Dinamo Bucuresti. Leii s-au impus cu scorul de 112-63! Vezi FOTO!

Daca in trecut, meciurile dintre Timisoara si Dinamo erau decise pe muchie de cutit, acum alb-violetii au defilat la Sala Constantin Jude in fata echipei bucurestene care are doar o victorie in acest sezon al Ligii Nationale.

Oaspetii au reusit sa tina pasul cu elevii lui Srdjan Jovanovic doar pana la jumatatea primului sfert. Dupa 16-15(min 7), timisorenii au marcat 13 puncte consecutive, iar la finele primelor zece minute aveau un avantaj de 12 puncte(27-15).  Diferenta in favoarea ”leilor” a crescut apoi constant, desi antrenorul Srdjan Jovanovici a rulat toti jucatorii trecuti pe foaia de joc.
In minutul 18 , alb-violetii aveau un ecart de 27 de puncte(54-27), iar pana la finele sfertului trei s-audistantat la 48 de puncte(89-41).
In ultimele zece minute baschetbalistii timisoreni nu au mai fortat, insa si asa au depasit lejer pragul de 100 de puncte. Dupa ce au avut un avanataj de 51 de puncte(112-61), alb-violetii s-au impus in final cu 112-63.
Cel mai bun marcator pentru BC Timsoara a fost Zlatko Jovanovic, cu 20 de puncte, urmat de Mujo Tuljkovic, cu 14 puncte, insa toti jucatorii trecuti pe foaia de joc si-au trecut numele si pe lista marcatorilor. Archie si Gallimore au inscris cate 13 puncte, Sarovic, 12 puncte, Johnson, 11, Milencovici,9, Toth, 8, Paun, 7, Popescu, 3 si Tudosa, 2.
Pentru Dinamo cele mai multe puncte le-a inscris Brian Fisher, 20.