Victorie la limita pentru Ripensia Timisoara in fata georgienilor de la Merani

TIMISOARA. Dupa remiza alba in fata rusilor de la Kazanka, Ripensia Timisoara a obtinut si prima victorie din stagiul de pregatire din Antalya, in fata divizionarei secunde din Georgia, Merani Martvili.

CITESTE SI: Licitatie ratata pentru construirea stadionului de tip lego, de peste 17 milioane de euro, planuit in Calea Buziasului la Timisoara. Procedura anulata in sistemul de achizitii publice

Formatia timisoreana a controlat inceputul de meci. Ivancevic a dat primul avertisment gruzinilor, sutul expediat de el fiind respins in corner de portar. In minutul 5, Ripensia a deschis scorul odata cu reusita semnata de Denis Golda.

Timisorenii au continuat sa domine, dar Ene, scapat singur cu portarul advers, nu a reusit sa il invinga pe acesta. Dupa o jumatate de ora de joc, acelasi fotbalist si-a luat revansa si a facut 2-0, dupa o pasa venita de la Denis Golda. Astfel, la pauza Ripensia conducea cu 2-0.

Tot banatenii au fost mai periculosi si in debutul partii secunde. Golgeterul Golda a trimis foarte bine de la aproximativ 20 de metri, insa mingea expediata de el a zguduit bara portii gruzinilor.

Si daca timisorenii nu au mai punctat, au facut-o adversarii, in minutul 75, cu un sut din interiorul careului timisorean, rezultatul final fiind 2-1.

Mi-a placut atitudinea baietilor din prima repriza. Am avut consistenta pe atac, ne-am creat ocazii, am si marcat de doua ori in prima repriza si cu toate ca am aliniat o alta formula de echipa in comparatie cu primul meci am aratat bine. In repriza a doua nu mi-a placut modul in care am interpretat anumite momente ale jocului si nonsalanta cu care am tratat anumite situatii de gol. Partea pozitiva a meciului ramane siguranta pe care a oferit-o echipa si forma buna a unor jucatori. Ma bucur pentru Alexandru Lapadat, portarul nostru de la Academie, care a intrat in ultimele minute si a avut o interventie foarte buna. De fapt e un debut al lui la prima echipa. Ne asteapta alte doua meciuri, cu o echipa din Letonia si una din Georgia. Speram sa crestem de la meci la meci pentru ca foarte important in perspectiva primei etape„, a spus la final de meci antrenorul timisorean Florin Fabian.

Ripensia Timisoara: Dobre – Morariu, Tieranu, Lalic, Gladun-Vidrasan, Calin – Ivancevic, Ene, Mihart – Golda. Au mai intrat pe parcursSturzu, Stoi, V. Macritchii, Piftor, Rus, Stoica, Rogac, Fridrich, Lapadat, Radu si David Ciurel.

In urmatoarea partida, programata peste doua zile, Ripensia Timisoara ii infrunta pe letonii de la FK Auda.