Victorie la limita pentru BC Timisoara, in prima mansa din sferturile de finala ale Cupei Romaniei

”Leii” s-au impus cu emotii, cu scorul de 84-82(43-42) in fata celor de la CSU Sibiu. Timisorenii vor disputa returul din sferturile Cupei Romaniei, vineri, 4 ianuarie, la Sibiu, unde se va stabili echipa calificata in Final Four-ul competitiei.
Timisorenii au inceput destul de greu meciul disputat in Sala Constantin Jude  si au fost condusi de echipa sibiana(9-14, in minutul 6), dar au reusit totusi sa castige primul sfert(19-16).
In minutul 12, timisorenii au avut un avans de 6 puncte(26-20), dar oaspetii s-au apropiat din nou si pentru cateva momente au preluat din nou condcerea(26-27). BC Timisoara a iesit, totusi, in avantaj la pauza(43-42), iar in sfertul trei alb-violetii s-au distantat la 15 puncte(72-57).
Elevii lui Srdjan Jovanovic au cedat insa pe finalul jocului si CSU Sibiu a fost aproape sa produca surpriza in ultimele minute, meciul incheindu-se cu victoria, la limita, a ”leilor”, 84-82.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Robert Sarovic, cu 20 de puncte, urmat de Zlatko Jovanovic, cu 19 puncte si Ivan Jelenic, cu 17. De la CSU Sibiu s-a remarcat Lee Christopher Wayne, cu 25 de puncte.
„Sibiul este o echipa total diferita fata de cea care a jucat aici, in campionat, acum doua luni. Are antrenor nou, jucatori noi si compune in mod clar o formatie mult mai puternica. Nu ne-au surprins cu nimic, am avut timp sa le urmarim evolutiile si sa stim ce joaca, dar din pricina unei perioade in care ne-am pierdut concentrarea, in special in aparare, le-am permis sa revina si sa incheie la doar doua puncte in urma noastra.Sunt satisfacut ca am invins. Este un lucru important, deoarece si daca am fi castigat la zece puncte diferenta nu ar fi fost o garantie a calificarii. Le-am spus baietilor inca dinainte de meci ca daca vrem sa mergem in Final Four trebuie sa castigam ambele partide. Nu stam acum sa ne gandim la diferenta de scor, ci mergem la Sibiu stiind ca ne asteapta un nou meci greu, dar cu dorinta de a invinge si a ne califica in Final Four”, a spus Srdjan Jovanovic, antrenorul BC Timisoara.
“Am jucat mai slab decat am fi putut-o face. Suntem dezamagiti dupa un astfel de meci, pentru ca am avut sanse de a lua un avantaj mai mare. Am facut unele greseli, am pierdut mingi si le-am oferit puncte usoare. Rezultatul final arata foarte strans, asa ca trebuie sa fim seriosi, sa jucam mai bine ambele faze si sa invingem la Sibiu”, a adaugat Robert Sarovic, capitanul alb-violetilor.