Victorie in ultimele minute obtinuta de CSC Dumbravita in testul din Ungaria. Urmeaza doua amicale cu echipe de liga a doua

TIMIS. CSC Dumbravita a incheiat cantonamentul de la Santamaria-Orlea cu o deplasare in Ungaria, pentru un meci de verificare cu divizionara secunda Szeged-Csanad Grosics Akademia.

Prima repriza a duelului a fost una echilibrata, fara prea multe oportunitati clare de a inscrie. O putea face Sofran, dar sutul trimis de el din marginea careului de 16 metri a fost respins de portarul gazdelor. Astfel, la pauza era 0-0.

La 3 minute de la reluare, Tismonar a sutat din interiorul careului, dar balonul trimis de el s-a scurs pe langa bara. Dumbravita a continuat sa domine, dar fara sa si puncteze. In minutul 74 timisenii au avut cea mai mare oportunitate de a inscrie. Olaru a sutat de la aproximativ 20 de metri, portarul gazdelor a respins, fotbalistul lui Cosmin Stan a urmarit balonul si a centrat in careu. Mingea a ajuns la Martinov, care a trimis cu capul in goalkeeperul maghiar, balonul a sarit la Paulevici, care a sutat tot in portarul formatiei gazda.

A fost si ocazia care a anuntat golul. Cu doua minute inaintea finalulul celor 90 regulamentare, acelasi Olaru a trimis o minge peste apararea maghiara, Plokhotnyuk a fost mai rapid decat aparatorii din Szeged si a trimis in poarta. 1-0 pentru CSC Dumbravita, care dupa aceasta intalnire a revenit acasa.
Timisenii vor continua pregatirea noului sezon pe propria baza, iar urmatorul meci amical este programat in 14 iulie, cu divizionara secunda Unirea Dej, iar o zi mai tarziu Dumbravita va evolua impotriva unei alte echipe de liga a doua, dar din Serbia, OFK Vrsac.