Victorie importanta pentru CFR Timisoara la Buzau

TIMISOARA. O deplasare lunga si grea din care banatenii au scos maximum. Vorbim de jocul din prima liga de futsal contand pentru etapa a 8-a a sezoului regulat, in care CFR Timisoara a intalnit „afara” pe Luceafarul Buzau.

Partida, foarte importanta deoarece miza era locul 4 si accederea astfel in play-off la finalul sezonului regulat. CFR invinsese in tur si in cazul altui succes avea sa isi securizeze acel loc in proportie de 99%, in timp ce buzoienii ramaneau in lupta pentru careul de asi doar in cazul unui succes.

Feroviarii insa au evoluat la un nivel superior, au luat partida in control inca de la inceput si pana la urma s-au impus categoric, 5-2, ratand si pentru alte doua, trei meciuri. Pana in minutul 13, Matei, Nemiteanu si Lupu au dus scorul la 0-3, iar pana la pauza gazdele au redus din diferenta prin Nedelea. In repriza secunda, Buzaul s-a apropiat, 2-3 dupa reusita lui David, dar apoi Joao Fernandes a facut 2-4 si feroviarii s-au intrecut in ratari. Pana la urma, tot Fernandes, care nu a facut insa un meci extraodrdinar, a marcat din propriul careu pentru 2-5, scor final!

CFR face 12 puncte si etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, actualul lider.