Victorie fara probleme. Informatica Timisoara a facut spectacol si in fata nou promovatei din Miercurea Ciuc

TIMISOARA. Informatica Timisoara a facut spectacol si pe terenul nou promovatei Imperial Wet Miercurea Ciuc, in penultima etapa din turul sezonului regulat al primei ligi de fotbal in sala.

Formatia timisoreana a dominat autoritar intalnirea si s-a instalat in terenul ardelenilor inca din primele minute ale intalnirii. Savio Valadares a fost cel care a deschis scorul cu un sut in vinclul portii ciucanilor, pentru ca Ilas sa faca 2-0 cateva zeci de secunde mai tarziu. Timisorenii au continuat atacurile la poarta ciucanilor si pana la pauza au mai punctat de alte cinci ori. Mai intai capitanul Simic si-a trecut numele pe lista marcatorilor, pentru ca apoi Rakic sa inscrie primul sau gol al serii. Gazdele au redus din diferenta prin Akos Kovacs, insa furia timisoreana a fost de nestavilit. Andre Deco a punctat si el o data, in timp ce o dubla a lui Rakic a facut ca la pauza Informatica sa conduca cu 7-1.

In repriza a doua Informatica nu a mai fortat, insa a mai inscris de alte doua ori. Dupa ce gazdele au reusit al doilea gol prin Paul Pavel, Informatica apasat din nou acceleratia. S-a facut 8-1 dupa ce Savio a centrat din partea stanga catre Simic, iar capitanul banatenilor a trimis nestingherit in plasa. Cel care a inchis tabela a fost acelasi jucator care a deschis scorul. Savio Valadares a punctat cu cateva secunde inainte de sfarsitul timpului regulamentar, si a stabilit rezultatul final, 9-2 pentru Informatica.

Odata cu aceasta victorie, Informatica ajunge la 20 de puncte in clasament, la egalitate cu liderul Autobergamo Deva, echipa care in aceasta runda a spulberat City’us Targu Mures cu 17-1.

In ultima runda a turului, Informatica va juca pe teren propriu, in 7 noiembrie, cand in sala Constantin Jude vine vicecampioana United Galati.