Victorie de palmares cu golurile fotbalistelor de la Politehnica Timisoara. Nationala de junioare a ratat calificarea la Campionatul European

TIMISOARA. Nationala de junioare sub 17 ani a Romaniei a invins cu 4-3 selectionata Estoniei in preliminariile Euro 2023, insa in ciuda acestui triumf echipa pregatita de Andra Vella va urmari turneul final doar la televizor.

CITESTE SI: O noua gara de tren in plin centru, spatii verzi si pietonale, in studiul comandat de Primaria Timisoara, care e gata. Cetatenii, chemati sa-si dea cu parerea. Foto

Selectionata Romaniei a incceput partida cu gazda competitiei din vara cu 4 fotbaliste de la Politehnica Timisoara in primul 11: Andra Mihaescu, Rianna Fratutescu, Bianca Corsei si Alexandra Boboc, ultima fiind si capitanul echipei.

Micile tricolore au deschis scorul in minutul 11, tocmai prin Boboc, iar cu doua minute inainte de pauza Andra Mihaescu a facut 2-0. Tot Romania a controlat jocul si in partea a doua, iar Andra Mihaescu a mai punctat o data. Ultima reusita a Romaniei a fost semnata de Ioana Stancu, de la Fair Play Joc Cinstit Bucuresti, fotbalista care a punctat si in duelurile cu Cehia si Polonia. Estonele au inscris de doua ori pe final de meci, iar meciul s-a incheiat cu scorul de 4-3.

Romania a incheiat grupa de calificare pe pozitia a doua, la un punct in spatele Poloniei, echipa in fata careia tricolorele au pierdut cu 2-1. Astfel, polonezele vor merge la turneul final gazduit de Estonia, in perioada 14-26 mai.