Victorie cu Fagaras si momente emotionate cu ocazia prezentarii Cupei Romaniei. SCM Poli Timisoara, echipa momentului. Foto

TIMISOARA. Handbalistii de la SCM Poli au produs o mare bucurie comunitatii timisorene, odata cu adjudecarea Cupei Romaniei. Alb-violetii au prezentat astazi trofeul publicului si au fost felicitati, printre altii, de Dan Petru, Alexandru Matei, Pentru Ianto, Vali Banu, jucatori ce reuseau si ei sa isi adjudece prestiosul trofeu in 1986.

Dupa momentele emotionante a urmat jocul din etapa a 22-a din Liga Nationala de handbal masculin, unde Poli a intalnit pe teren propriu cu CSM Fagaras, un adversar incomod, care a scos un punct in meciul direct din turul campionatului. Elevii lui Pero Milosevic au inceput bine, au condus cu 4-1 si chiar 7-3 in debutul jocului, dar oaspetii au revenit si au egalat la 11, insa la pauza s-a intrat cu 12-11 dupa ce unii din eroii echipei din turneul de la Focsani, portarul Taciuc a inscris in ultimele secunde ale primei parti, 12-11.

Fagarasul a trecut pentru prima si singura data in avantaj in minutul 32, 14-13 si a tinut mult timp in suspans echipa gazda. Violetii au negociat excelent finalul de joc si s-au desprins spre bucuria unei sali extrem de calde, 26-21 scor final. Filip Marjanovic a fost cel mai bun jucator de pe teren, extrema stanga a echipei marcand 10 goluri.

Banatenii raman pe locul 7, iar in weekend au o misiune usoara, pe terenul ultimei clasate, Universitatea Cluj.