Victorie clara pentru Ripensia Timisoara in primul test al verii. Dubla pentru Vasluian, gol inscris de un fotbalist venit in teste

TIMISOARA. Ripensia Timisoara a invins fara probleme Pobeda Star Bisnov in nprimul meci de verificare din aceasta vara. A fost 7-1 pentru formatia de liga secunda, care are urmatorul amical sambata.

Formatia pregatita de Cosmin Petruescu a deschis scorul dupa 10 minute prin Emanuel Ernest, fotbalist venit in probe de la Rapid.Pana la pauza ros-galbenii au mai inscris prin Golda, autorul ultimul gol din campionatul trecut, si Piftor, cu 10 minute inainte de finalul primei parti. Pentru Pobeda a inscris Radovan.

In repriza secunda Ripi a punctat in minutul 62 prin Degau, pentru ca Vasluian sa reuseasca o dubla in minutele 75 si 77. Scorul final a fost stabilit de Ene, care a punctat in minutul 89.

Cosmin Petruescu a inceput duelul in urmatoarea formula: Mosoarcă-Morariu, Țieranu, Fridrich, A. Macrițchii – Stoi, Ivanovic – Robert Stoica, Golda, Piftor – Ernest

Pe parcurs au mai intrat: Brașoveanu – Coulibaly, Sturzu, Rogac, Lalic, Gladun, Degău, V. Macrițchii, Ene, Vasluian, Pădurariu, Vidrasan, David Ciurel, Radu Ciurel, Sebastian Dan, in timp ce varful Nemanja Sokovic a fost menajat.

O miscarea foarte buna. Conteaza mai putin rezultatul, importanta era miscarea, implicarea jucatorilor. A fost un antrenament foarte bun cu mingea. Ma bucur ca si-au regasit pofta de joc dupa o pauza destul de lunga. Inca nu avem reperele pe care trebuia sa le avem in mod normal, dar daca tinem cont de faptul ca am avut 6 saptamani de pauza si doar 10 zile de pregatire, cred eu ca suntem destul de bine„, a declarat la final antrenorul timsorean, Cosmin Petruescu.

Pe langa Ernest, Ripensia mai are in probe si aloti fotbalisti: Robert Stoica (nascut in 2003, mijlocas lateral, de la FC Voluntari), Aleksandar Ivanovic (2001, (mijlocas central, de la Maria Saal din Austria), Raul Vidrasan (nascut in 1999, mijlocas central, ASU Politehnica via Unirea Ungheni).

Urmatoarea partida amicala pentru Ripensia este programata sambata, de la 10.30, impotriva unei alte formatii de liga a III-a, Avantul Periam. Meciul se va juca la Hitias sau Sacosu Turcesc.