Victorie clara pentru ‘leoparde’ la primul meci oficial din acest an. CFR Timisoara s-a impus cu 12-0 in fata lui Navobi Alba Iulia. FOTO!

Elevele lui Florin Bugar au avut o misiune destul de usoara la reluarea campionatului Ligii I de fotbal feminin. Echipa de la Gara Mare a primit vizita celor de la Alba Iulia, singura echipa din serie care nu are nici o victorie.

Ca si in meciurile de anul trecut, gruparea alb-visinie a abordat jocul de duminica fara un portar de meserie. Transferata de curand la CFR Timisoara, Elena Pasare s-a accidentat in amicalul cu Steaua Rosie si nu a putut fi inclusa in lot, iar rwandeza Francine Nziyonsenga nu a fost inca legitima din cauza unor probleme legate de acte.
In aceste conditii, in poarta CFR-ului a intrat tot jucatoarea Claudia Buza, care a fost convinsa pe ultima suta de metri sa revina la echipa, alaturi de sora sa, Diana, dupa ce gemenele au fost pe punctul de a incheia colaborarea cu echipa feroviara.
Primul gol al meciului cu Alba Iulia a venit repede, Larisa Sarbovan deschizand scorul inca din minutul 5, iar peste 7 minute Manuela Voica a facut 2-0.
In minutul 20, arbitrul nu a validat golul Dianei Buza, desi mingea care a lovit tranversala a depasit linia portii, insa, in minutul 22, tot Diana Buza avea sa inscrie pentru 3-0, dupa ce a driblat portarul celor de la Navobi. Claudia Bistrean a ratat apoi cu poarta goala, din 4 metri, dupa o centrare buna a Manuelei Voica, iar Andreea Cojocaru a trimis in bara.
„Leopardele” au plecat totusi la vestiare cu patru goluri avantaj, pentru ca aceeasi Andreea Cojocaru avea sa-si treaca  numele pe lista marcatoarelor in minutul 42′.
Cu toate acestea, evolutia jucatoarelor de la CFR din prima repriza nu l-a multumit pe antrenorul Florin Bugar, care a avut o discutie serioasa cu elevele sale la pauza. Iar rezultatele s-au vazut imediat dupa revenirea pe teren. Larisa Sarbovan a mai punctat de trei ori(50′, 57′ si  59′), Ozana Ababei a bifat si ea trei reusite(52′, 54′ si 75′), iar Andreea Cojocaru a mai marcat si ea alte doua goluri(70′(p) si 85), ducand scorul la 12-0.
„De scor sunt multumit, dar de joc nu pot sa spun ca sunt multumit. Fetele stiu treaba asta. Chiar daca pare ciudat sa fiu nemultumit la asa un scor categoric, am inceput meciul destul de slab, de-abia in repriza a doua , dupa o sedinta mai aspra la pauza si-au dat seama ca nu fac ce trebuie. Nici in repriza a doua nu a fost chiar jocul pe care mi l-as dori eu, dar ne-am mai trezit un pic si am fost mai eficienti. Ratam foarte mult. Era un meci care ne era la indemana si nu trebuia decat sa ne punem problema de asezare de eficacitate si de aceea am fost si dezamagit ca nu am fost destul de eficienti in fata portii”, a spus antrenorul Florin Bugar.
CFR Timisoara a inceput meciul in formula: Claudia Buza- Claudia Bistrian, Mihaela Molnar, MihaelaDurla, Denisa Heisu- Ozana Ababei, Ionela Voica, Andreea Cojocaru, Manuela Voica- Diana Buza si Larisa Sarbovan. Iar apoi au mai intrat Sorina Munteanu, Daniela Trancau si Florina Abrudan.
Antrenorul CFR-ului s-a aratat bucuros ca gemenele Claudia si Diana Buza au luat decizia de a reveni la echipa:”Sunt doua jucatoare bune, noi nu le-am gonit nicioadata, au fost niste neintelegeri care au trecut si sper sa mergem mai departe asa cum trebuie”, a mai sus Bugar. Avand in vedere ca ‘leopardele’ vor avea urmatorul meci abia peste o luna, cand vor inatlni UTA, antrenorul Florin Bugar are in plan pentru aceasta perioada un stagiu de pregatire centralizata:” Trebuie sa mai lucram si pe partea tactica si pe partea fizica. Vrem sa facem un cantonament de noua zile, ori la Felix, ori la Moneasa, saptamana viitoare”, a explicat Florin Bugar.